Semena a sazenice rajčat
V oblastech s dlouhou sezónou mohou být rajčata sázené přímo na zahradu, ale většina lidí začíná jejich výsev v místnosti 5 – 6 týdnů před posledním jarním mrazem, až potom zasejí sazenice na zahradu. Hlavní výhodou sázení rajčat od semen je obrovská škála druhů, které můžete pěstovat, protože nejste závislí na tom, zda daná odrůda bude skladem v zahradním centru nebo zahradnictví. Záleží na vás.
Jak pěstovat rajčata v místnosti?
Pro pěstování ovoce a zeleniny v truhlících nebo velkých květináčích na balkónech a terasách je nutné zvolit vhodné odrůdy, které nepotřebují hluboko zakořenit a nevadí jim příliš těsné prostředí. Je ale třeba poskytnout rostlinám to nejlepší místo, vhodný substrát a také dostatek péče. Zatímco zelenina a ovoce rostoucí volně na záhonech dokáže čerpat živiny z okolní půdy, rostliny vysázené v nádobách takovou možnost nemají. Musíme je proto chránit před škůdci a pravidelně přihnojovat a zalévat.
Hliněné květináče nebo plastové truhlíky?
Není podstatné, v jaké nádobě je budeme pěstovat, zda zvolíme hliněné květináče nebo plastové truhlíky, u obou materiálů najdeme pozitiva i negativa. V plastových nádobách hrozí přemokření, kořeny začnou uhnívat a rostlina zajde. Tomu se ale můžeme vyhnout, vysázíme-li rostliny do samozavlažovacích truhlíků. S plastovými truhlíky se dobře manipuluje, jsou lehké a v případě pádu jim nehrozí poničení. Jsou také mnohem levnější než nádoby např. z terakoty.
V hliněných nádobách se rostlinám daří lépe, tento materiál propouští vzduch, ale v horkých dnech je to spíše na obtíž. Substrát rychle vyschne a rostlina trpí nedostatkem vláhy. Je tedy nezbytné rostlinu zavlažovat každý den.
Pozor na slunce
Pokud chceme, aby rostlina prospívala a nesla plody, umístíme ji na slunné místo. Tím může být buď západní, nebo jižní strana, východní už je méně vhodná a severní zcela nežádoucí. Na jižní stranu vysázíme pouze ty plodiny, které snesou slunce, tedy např. rajčata. Pokud máte okna pouze na sever, dařit se bude jen některým bylinkám (např. petrželce).
Kdy začít sázet?
Sázíme-li od semínek, je potřeba začít již koncem února či začátkem března, a to do vytápěných skleníků nebo do truhlíků na vnitřní parapety. Vzrostlé sazeničky přesazujeme od dubna, nejlépe však od května po „zmrzlých“ do venkovních truhlíků, abychom měli jistotu, že rostlinky nezmrznou. Když už si pěstujete svou vlastní zeleninu a ovoce, využijte bio hnojiv, se kterými budete konzumovat skutečné bio produkty bez zbytečných chemických prostředků. Se správným výběrem vám pomůžou prodejci v zahradnictví.
Jak tedy na rajčata doma?
Vybíráme odrůdy, které mají spíše menší plody, tedy keříčková či cherry rajčata. Rajčatům poskytněte nový substrát, ve kterém jste dosud žádné rostliny nepěstovali. Vyžadují nejen pravidelnou zálivku, ale také dostatek živin. Rajčátka budou pěkně vypadat ve velkých květináčích, ale lépe jim bude v samozavlažovacích truhlících. Pro pěstování na parapetech použijte převislá rajčata (např. odrůda Tumbling Tom).
Kupte si semena rajčat
Jedna odpověď na “Semena a sazenice rajčat”
Komentáře jsou uzavřené.