Old Stump Green Forest

S pahýlem na pozemku se jde vypořádat i přírodními metodami

Vlastnit pozemek je svoboda. Ne každý si ale může dovolit mít svůj vlastní pozemek, na kterém si může dělat téměř cokoliv. Stejně jako u čehokoliv jiného tak i zde je nutná pravidelná údržba. Ať už se jedná o pravidelné údržbové práce, nebo o péči o rostliny a další dřeviny. Ať už stromy pokácíte sami, nebo spadnou vlivem počasí, pozůstatek po nich nemusí působit zrovna dvakrát esteticky. Buďto si ponecháte pahýl, nebo se jej pokusíte odstranit. K jeho odstranění můžete zavolat odbornou pomoc nebo použít těžkou techniku. Nabízí se také možnost využít jednoduché prostředky, s kterými nedojde k devastaci pozemku.

Mohlo by vás zajímat:  Čerstvé bylinky z parapetu přímo na náš stůl: jídelníčku dodají sto chutí a vůní

Odstranění pahýlu bez kopání

Několik let rostoucí stromy mají tak rozvinutý kořenový systém, že jejich odstranění je velmi obtížné. Výsledkem je zohavení zahrady, jelikož těžká technika přítomná na zahradě může vážně poničit okolí zahrady. Neznamená to však to, že bychom museli tvrdě vykopávat pahýl. Zkuste naplno využít potenciál dusíkatých hnojiv ve svůj prospěch. Snažte se kmen odříznout co nejníže u země, udělejte několik hlubokých otvorů, následně celou plochu kmene posypte ledkem a zasypte zahradní zeminou. Tato metoda je ale zdlouhavá, vše trvá 2–3 roky, než se kmen rozpadne.

Mohlo by vás zajímat:  Mulč z pilin udrží půdu okolo rostlin kvalitní, zpomalí růst plevelu i plísní
Zdroj obrázku: Freepik

Kopřivová kejda

Jako alternativu k předchozí metodě stojí za to použít kopřivovou kejdu. Obsahuje spoustu cenných prvků, a proto se ochotně využívá při pěstování zeleniny nebo okrasných rostlin. Ve svém složení má ve velké míře dusík. Ten může nahradit ledek.

Přírodní cesta – houba

V každém zahradnictví najdete živé mycelium, což skvěle poslouží k rozkladu kmene a kořenů. K tomuto ošetření se využívá služeb živé houby Peniophora gigantea. Houbu najdete i volně v přírodě. Vytváří enzymy, které rozkládají pouze mrtvou tkáň. Neohrožuje žádné sousední rostliny ani stromy. Je také bezpečná pro lidi i živočichy. Postupujte podobně jako při použití dusíkatého hnojiva. Aplikujte mycelium podle návodu výrobce. Tímto způsobem se můžete zbavit pahýlu s kořeny během půl roku. Vše ale závisí na míře vlhkosti a velikosti kmene. Nejčastěji se aplikuje na jaře nebo na podzim.

Zdroj: https://www.thespruce.com/removing-tree-stumps-without-stump-grinders-2131136
Přidat na Seznam.cz