Rýmovník: zázračná bylinka nejen pro čistý vzduch a zdravé dýchací cesty
Nenápadná voňavá rostlinka, která si v posledních letech získala velkou oblibu a je k vidění téměř v každé domácnosti, vám pomůže s rýmou a nachlazením, čistí vzduch, ale pomáhá také při bolestech hlavy nebo žaludku, otocích, průjmech či léčbě vysokého tlaku. Říká se jí také teplomilný rarášek nebo mexický eukalyptus a pochází z Austrálie. Lehce se množí, není náročná na péči a hodí se do všech pokojů, kde se spí nebo dlouhodobě pobývá. O čem je řeč? O rýmovníku.
Rýmovníkový sirup pro prevenci a léčbu rýmy a kašle
Pro léčbu mírné rýmy stačí rozlomit lístek a čichat k němu, případně pár lístků rozemnutých lístků uložit pod polštář před spaním nebo na radiátor. Pokud to nepomáhá a nachlazení už je silnější, můžete vyzkoušet sirup, který dokáže i mírnit kašel a je zcela bezpečný i pro děti nebo jako prevence. Budeme potřebovat:
- 35 lístků rýmovníku,
- 1 pomeranč,
- 1 citron,
- 1 l vody,
- 1 kg cukru.
Pomeranč s citronem důkladně umyjeme a nakrájíme na kolečka a vložíme do větší nádoby. Přidáme natrhané lísky rýmovníku a zalejeme horkou vodou. Necháme den až dva louhovat, poté scedíme. Vzniklou šťávu vaříme s cukrem, dokud nezhoustne. Poté ihned plníme do sklenic, které dáváme víčkem dolů a po vychladnutí uchováváme na tmavém a chladném místě.
Další využití rýmovníku: odpuzovač komárů nebo originální přísada do smoothies
Rýmovník působí také jako repelent a účinný odpuzovač komáru a much, v létě je tedy ideální ho pěstovat na okně. Pozor, nemají ho rádi ani psi a kočky. Pokud máte rýmovník na přímém slunci, pozor na jeho přeschnutí, jeho dužnaté lístky jsou také choulostivé na spálení. Rýmovník se hodí také pro výrobu masti při potížích s průduškami, své využití však najde i v kuchyni. Kromě čaje z něj můžeme v kombinaci s letním ovocem uvařit například džem. Chuťově výborné a zdraví prospěšné je přidání několika lístků rýmovníku do ovocného smoothie.