Rybářské potřeby pro šikovné rybáře
Že je u nás rybaření zřejmě tím nejrozšířenějším koníčkem – o tom asi nikdo nepochybuje. Ostatní si však jistě myslí, že sedět u vody je jen takový relax; že tam tátové unikají před rodinnými výlety a povinnostmi, vysedávají si na sluníčku, nic nedělají a jen tak zírají na hladinu. Případně se vozí na loďce a ani ty děti s sebou nevezmou!
Patříte-li však k naší čeledi „tichých bláznů“, víte přesně, o čem je řeč. Nejméně dvě hodiny trvá práce doma – rybářské potřeby musí být vždy v perfektním stavu, připraveny v každém okamžiku na pěkný záběr. A tak nastává domácí příprava návazců, chystají se olůvka, karabinky, šňůry, splávky a čihátka, hlásiče, kleště, nože, peany a mnoho dalších, naprosto nezbytných, drobností… až po ty větší, jako je trojnožka, podběrák, čeřen, kbelík s návnadami, navijáky, no a k tomu přes rameno ještě dva pruty.
Všechny jmenované propriety a ještě spoustu dalších musí mít rybář samozřejmě s sebou, a proto je ukládá do různých krabiček, sáčků, pouzder a jiných obalů, aby byly vždy po ruce v potřebnou chvíli a také, aby se nijak do sebe nezamotaly a nezašmodrchaly, anebo se vzájemně nepoškodily. A kam myslíte, že všechny ty nacpané obaly ukládá – no přece do praktické rybářské tašky. Dlouho slídí kolem kamenných obchodů či brouzdá po internetu, než mu padne do oka ta pravá. A není to tak snadné, jak by si mohl leckdo myslet. Rybářská taška, ostatně i jako další rybářské potřeby, se musí vybírat pečlivě a po zralém uvážení. Velmi záleží na tom, jaký způsob rybolovu rybář preferuje, anebo může vybrat podle druhu lovených ryb. Jednotlivé tašky mají různé uspořádání přihrádek, kapes a kapsiček – jinak vypadá taška sumcařská, jinak přívlačová, anebo chladící taška na živé nástrahy. Prodávají se různé modely i velikosti. Jednotlivé oddíly jsou uspořádány prakticky – najdete přihrádky na pstruhové těsto, průhlednou kapsu na háčky a návazce, několik uzavíratelných kapes a další. Tašky jsou většinou vyrobeny z polyesteru a bývají potaženy PVC, čili jsou nepromokavé.
Dále jsou k dispozici různé typy batohů, přepravní tašky na rybářské křeslo a lehátko, obaly na pruhy.
Pak ještě musí rybář mít termosku a v ní teplý nápoj, nebo potraviny na den i více – zde je nejlépe využít termotašku.
Někdy není možné přijet až k vodě autem, a tak musí být všechny rybářské potřeby pečlivě naskládané, aby rybář odnesl na vybrané stanoviště všechno najednou a nemusel se vracet.
Budete se tomu asi smát, ale pravý rybář chodí k vodě opravdu „ověšený jak vánoční stromeček“.
Tak ať berou a Petrův zdar…