Gardening 2518377 1920

Roky zkoušel vyzrát na plevel, nakonec se stejně vrátil k nejnamáhavější metodě odstranění

Nejdříve bychom si měli plevel představit, ať víme, jakého máme před sebou silného soupeře. Jde o velmi vytrvalé rostlinky s velmi nízkými nároky na kvalitu půdy, vlhkost, světlo apod. Rychle se šíří a odnímají živiny, světlo a vodu zejména mladým rostlinám. Z tohoto důvodu je důležité plevel likvidovat včas.

Měli bychom si také říct, že označení plevel používáme pro všechny druhy rostlin, které díky svým vlastnostem jsou považovány za škodlivé pro rostliny, které chceme pěstovat. Toužíme-li např. po pěkném trávníku, plevelem pro nás může být nejen kopřiva, ale také pampeliška, kopretina apod. jestliže zrovna tyto rostliny tam nechceme mít.

Mohlo by vás zajímat:  Na jaře potřebuje trávník oživit. Prospěje mu pročištění a přihnojení

Rozdělení plevele

  • Jednoděložní
  • Dvouděložní
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Plevel jednoděložní vytváří jeden děložní lístek během klíčení a je velkým nepřítelem pro vaši zahradu. Patří mezi ně různé rychle se šířící trávy. Největší šance k likvidaci těchto rostlin přichází na podzim. Na jaře se jedná spíše o doplňková opatření.

Plevel dvouděložní během klíčení disponuje dvěma děložními lístky. Často se jedná o kvetoucí rostliny šířící se na polích, zahradách a trávnících. Patří sem kopřivy, které se objevují mezi keři nebo podél plotů. Ale i hvězdice, které nepříznivě působí v jahodách. Pro vzhled trávníku je obtížným plevelem například pampeliška. Objevuje se na jaře a má hluboce zakořeněný kořenový systém, který se rychle šíří.

Mohlo by vás zajímat:  „Tolik za půjčení vertikutátoru vám nikdo nedá, to si ho radši koupí,“ reagoval muž na cenu v půjčovně

Boj s plevelem začíná už ve fázi zakládání zahrady. Za mrazivých zim se vyplácí půdu nechat řádně promrznout. To znamená obrátit rýčem, popř. vhodným strojem půdu  a kořenový bal nechat přes zimu vystavený mrazivému počasí. Na jaře půdu uhrabeme a odstraníme plevel i s kořeny. Kořínky se snažíme odstranit co nejlépe, aby nedocházelo k nežádoucímu množení plevele.

V boji s plevelem nepolevujte a snažte se jej neustále systematicky odstraňovat. Tím nejlépe zabráníte jeho množení. Trávníky sekejte pravidelně a nenechte rostliny vykvést.

Plevel se nejlépe odstraňuje po dešti, když je tráva vlhká a plevel nám půjde snadněji vytáhnout. Záleží také na používaném nářadí. Drobný plevel dostaneme pohodlně ven pouhým protrháváním, popř. si půdu můžeme nakypřit motyčkou. Na plevel s rozsáhlými, dlouhými kořeny raději používejte vidlice a na větší plevel s hlubokými kořeny se vyplatí použití vidlicového rýče.

Mohlo by vás zajímat:  Obnova trávníku po horkém létě: potřebuje provzdušnit, přihnojit a dostatečně zalévat
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Plevel nepatří na kompost

Plevel na kompost nepatří. Zbytečně byste si jej mohli roznést po zahradě. Nezapomínejte, že jde o velice vitální rostliny.

Plevel můžeme eliminovat i pomocí mulčování. Mulčování znamená zamezit rostlinám přístup ke světlu. Mulčování nám ale také pomáhá udržet vlhkost v půdě a chrání před vysokými teplotami.

K mulčování nejčastěji používáme dřevo, kůru, kompost, bambusové rohože, textilie, štěrk, kameny.

Přidat na Seznam.cz