Housefly 6221535 1280

Proti škůdcům a plísním nejlépe zafungují domácí prostředky, které rostlinám neuškodí

Nemusíte používat chemické přípravky na odstranění škůdců z vaší zahrady. Je možné využít i domácí ingredience, jako je droždí, které běžně skladujeme v lednici či ve spíži. Dále také cibuli, česnek nebo jedlou sodu. Všechny suroviny mají antibakteriální účinek a dokonale působí proti mšicím, roztočům i jiným škůdcům. Na druhou stranu budou mít pro rostlinu pozitivní vliv a podpoří jejich růst. 

Zdroj obrázku: Pixabay

Cibule

Cibule i česnek jsou známé pro své antibakteriální účinky. Využívají se nejen v domácnosti při přípravě pokrmů, ale i na zahradě, kde mohou bojovat proti škůdcům. Cibulový extrakt lze připravit jednoduchým způsobem, a to tak, že nakrájíte 75 gramů cibule a zalijete ji deseti litry vroucí vody. Jakmile výluh vychladne, přelijte ho přes síto a použijte na mšice nebo klidně i na plíseň, která napadla rostliny brambor. Nálev nalijte do lahve s rozprašovačem a postříkejte celou rostlinu. Jestliže nepoužijete všechen nálev, odlijte jen tolik, kolik budete potřebovat, a zbytek ještě horký zavřete do lahve, aby se zakonzervoval.     

Mohlo by vás zajímat:  Čedičová mouka rostliny vyživí, kromě hnojení odpudí slimáky

Česnek

Příprava nálevu z česneku bude stejně jednoduchá jako příprava nálevu z cibule. K nálevu z česneku vám postačí 25 gramů česneku a jeden litr vody. Rozmačkejte česnek a zalijte jej litrem vody. Nyní nechte nálev přibližně patnáct minut louhovat. Doporučujeme každých pět minut tekutinu s česnekem promíchat. Jakmile scedíte česnek, skladujte v uzavíratelné nádobě v chladu. Při použití musíte nálev ředit s vodou v poměru 1 : 1. Tento přípravek bude působit proti třásněnkám, mšicím a sviluškám.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jedlá soda

Stejně jako česnek a cibule bude i jedlá soda skvěle působit proti škůdcům. Bude stačit, když smícháte jednu čajovou lžičku a dva litry teplé vody. Nechte sodu rozpustit a máte nálev hotový. Účinnost nálevu můžete ještě více zvýšit, pokud do celku nakapete pár kapek saponátu. Hotový výrobek lze nastříkat na rostliny napadené mšicemi, molicemi a jinými škůdci. 

Mohlo by vás zajímat:  Prach a bakterie jsou podceňovanými nepřáteli v domácnostech, vyhrát boj vyžaduje úsilí

Droždí

Proti plísním se droždí jeví jako nejúčinnější přípravek. Postřik připravíte ze sto gramů droždí, půl litru plnotučného mléka a deseti litrů vody. Nejdříve droždí rozpusťte v mléce a poté zřeďte s vodou. Pro silnější účinek přidejte do tekutiny jednu lžíci tekutého mýdla. Ošetření tímto přírodním postřikem je třeba opakovat jednou za týden. Použijte na brambory, rajčata, okurky, jahody nebo papriky. 

Přidat na Seznam.cz