Closeup Spanish Snail Arion Vulgaris Outdoors

Proti plzáku španělskému pomůže kávová sedlina nebo vaječné skořápky

Zahrada je pro spoustu zahrádkářů chloubou i výplní volného času. Je příjemné se starat o rostliny, keře či stromy a trávník, protože člověk si u toho protáhne tělo a vyčistí hlavu. Je to balzám na unavenou psychiku. I proto je práce na zahrádce oblíbenou volnočasovou aktivitou. Bohužel ne vždy se podaří vypěstovat všechno tak, jak si člověk naplánuje, protože se mu do úrody pustí slimáci. Co proti nim pomáhá?

Co je plzák španělský?

Na českých zahradách si vydobyl své místo plzák španělský. Jedná se o invazivní druh slimáků, který se k nám dostal z Pyrenejského poloostrova. U nás nemá přirozeného predátora, takže se vesele množí a ničí, na co přijde. Zejména je pohromou pro zeleninu, do které se pustí, nepohrdne ovšem ani okrasnými rostlinami. Je to velmi nepříjemné. Proto je třeba proti plzákovi účelně postupovat, aby se mu zabránilo v ničení úrody.

Mohlo by vás zajímat:  Nepřátelé letních zahrad a balkonů. Nebezpečné vosy je třeba vypudit, ale opatrně
Zdroj obrázku: Freepik

Co pomáhá proti plzákovi

Někteří zahrádkáři se do boje s plzákem pouští s holýma rukama, a to doslova. Navečer, kdy tito živočichové vylézají ze svých úkrytů, je ručně sbírají, aby jim zamezili ve škodě na úrodě. Práce je to zdlouhavá a nepříjemná. Pak je také možné nastražit chemické pasti, přičemž je nutné dbát na bezpečnost ostatních živočichů na zahradě. Z domácích prostředků pomůže kávová sedlina nebo vaječné skořápky.

Co použít proti plzákovi španělskému z domácích zásob

Jestliže se vám nechtějí kupovat drahé chemické prostředky na hubení slimáků, stejnou službu vám prokáže kávová sedlina. Její vůni slimáci nemají rádi a místu, kde se vyskytuje, se raději obloukem vyhnou. Sedlinu z kávy je proto možné nasypat na zeminu na záhonu, nejlépe v blízkosti rostlin, které chcete chránit. Dobré jsou i vaječné skořápky. Když je mírně podrtíte a posypete jimi záhon, znemožníte slimákům ničení rostlin.

Zdroj: https://www.cabidigitallibrary.org/doi/10.1079/cabicompendium.6963
Přidat na Seznam.cz