Field Corn Aphids Leaves Parasites Pests Selective Focus

Proti mšicím lze bojovat s octem, cibulí nebo jedlou sodou

Zahrada dělá převážně radost. Jednak tím, že se na ní věnujeme pěstování okrasných a užitkových rostlin, ale také tehdy, když na ní odpočíváme. I když se o svou zahradu pravidelně staráme, stejně se někdy nevyhneme tomu, že některé rostliny bývají napadeny škůdci. Jak proti nim zakročit?

Mšice

Mšice jsou polokřídlý hmyz, který žije paraziticky na rostlinách. Z nich získávají rostlinnou šťávu, rostlina pak většinou chřadne a neprospívá. Je proto nutné se mšic co nejdříve zbavit, aby se nestihly rozmnožit a napadnout další rostliny.

Mohlo by vás zajímat:  Každý se chce doma zbavit myší. Jde to ale i šetrně, a přitom účinně

Mšice se velice rychle množí. Za rok stihnou vyprodukovat až šestnáct generací. Některé mšice žijí v symbióze s mravenci. Ti je chrání před nepřáteli, jako jsou slunéčka, na oplátku od nich získávají medovici.

Zdroj obrázku: Freepik

Postřik na mšice

Na mšice platí především kvalitní postřik. Jestliže si vám nechce kupovat žádný průmyslově vyráběný, tak si ho připravte sami. Budete potřebovat jeden díl octa na deset dílů vody. Promícháte a nalijete do láhve s rozprašovačem. Pak tímto roztokem postříkáte rostlinu, která je mšicemi napadená. Důležitá je aplikace na spodní část listů, kde se mšice nejčastěji zdržují. Pro zvýšení účinnosti můžete do roztoku přidat pár kapek prostředku na mytí nádobí.

Mohlo by vás zajímat:  Nalákejte na svou zahradu berušky. Pomohou ochránit rostliny před mšicemi

Odvar z cibule

Další přírodní postřik si vyrobíte z cibule, kterou nakrájíte na čtvrtky, zalijete vodou v hrnci a ten dáte na sporák. Povaříte asi 45 minut. Pak roztok necháte vystydnout a nalijete do lahve s postřikovačem. Aplikovat ho můžete několikrát týdně podle potřeby.

Jedlá soda také pomůže

Proti mšicím vám pomůže také jedlá soda, která má v domácnosti široké uplatnění. Jedná se o hydrogenuhličitan sodný. Ve sklenici rozpustíte jednu čajovou lžičku jedlé sody ve vodě a přidáte půl lžičky rostlinného oleje – řepkový nebo slunečnicový. Promícháte a nalijete do lahve s postřikovačem. Aplikujte dle nutnosti i několikrát za týden.

Zdroj: https://www.gardendesign.com/how-to/aphids.html
Přidat na Seznam.cz