Ladybug 3508203 1920

Proti mšicím efektivně působí ocet a jedlá soda

Mšice jsou malý hmyz, který může způsobit značné škody na rostlinách sáním jejich mízy a oslabením jejich růstu. I když je k dispozici mnoho chemických pesticidů pro kontrolu mšic, používání přírodních produktů je vždy bezpečnější a ekologičtější přístup.

Pokud včas nezasáhnete, mšice zničí vaši zahradu

Mšice sají šťávy z mladých výhonků, poupat nebo květenství. Jejich krmení může vést ke zpomalení růstu rostlin, zakrnění a deformaci mladých výhonků, nemluvě o výrazném snížení množství a kvality plodů. Mšice navíc při krmení vylučují sekret zvaný medovice, na kterém se rychle rozvíjejí houbové choroby rostlin. Jak je vidět, škodlivost mšic je obrovská a je potřeba s nimi bojovat, jakmile se objeví.

Mohlo by vás zajímat:  Voňavý domov zajistí pravidelný úklid a aromatické oleje

Naštěstí člověk vyvinul spoustu přípravků, které proti mšicím účinně bojují. Bohužel ale kupované chemické přípravky na ochranu rostlin mohou být drahé a škodlivé pro životní prostředí. Když nás mšice překvapí a objeví se náhle, nemusíme mít čas hledat ten správný přípravek. V takových situacích se vyplatí sáhnout po přírodních domácích prostředcích.

Zdroj obrázku: Freepik

Podívejte se do kuchyně a určitě najdete, co potřebujete

Při snaze zbavit se mšic vám postačí jen dvě běžné kuchyňské ingredience – jedlá soda a ocet.

Jedlá soda je skvělým přírodním prostředkem, který vám pomůže zbavit se mšic na rostlinách. Zásaditá povaha jedlé sody narušuje schopnost mšic krmit se a rozmnožovat, což způsobuje, že nakonec zahynou. Chcete-li použít jedlou sodu jako přírodní prostředek proti mšicím, smíchejte 1 lžíci jedlé sody a 1/2 lžičky tekutého mýdla v 5 litrech vody. Nalijte směs do rozprašovače a nastříkejte ji přímo na postižené rostliny, přičemž dbejte na to, aby byly pokryty vršky i spodky listů. Aplikaci opakujte každé 2–3 dny, dokud mšice nezmizí. Dejte ale pozor, abyste směs jedlé sody nepoužívali nadměrně, protože při příliš časté aplikaci nebo ve vysokých koncentracích může rostlinu poškodit.

Mohlo by vás zajímat:  Nejlepší nakládané okurky jsou jedině ty domácí: s naším receptem budou vždy křupavé

Ocet je dalším přírodním prostředkem proti mšicím, ale také je důležité používat ho opatrně, protože může některým rostlinám ublížit. Ocet je vysoce kyselý a v nadměrné dávce může způsobit poškození listů a jiných rostlinných tkání. Chcete-li použít ocet proti mšicím, smíchejte stejné díly octa a vody v rozprašovači. Nastříkejte roztok přímo na postižené rostliny a ujistěte se, že jsou pokryty horní i spodní části listů. Do směsi můžete také přidat několik kapek mýdla na nádobí, které pomůžou roztoku přilnout k listům rostlin.

Zdroj: https://balconygardenweb.com/natural-ways-to-kill-aphids-tips-and-spray-recipes/
Přidat na Seznam.cz