Ripe Bunches Red Cherries Branches Tree

Proti častým nemocem a škůdcům lze třešně preventivně chránit postřikem

Třešeň je oblíbeným stromem, a to díky sladkému ovoci, které plodí. Zároveň ale patří k velmi citlivým stromům, jež jsou často vystaveny různým chorobám a škůdcům. Je proto třeba jim věnovat náležitou péči, která spočívá především v preventivním postřiku. Co byste měli používat?

Preventivní postřik je důležitý

S červivostí třešní se setkává snad každý, kdo tyto stromy pěstuje. Určitě není nic příjemného se s chutí zakousnout do kulaťoučké červené třešně, ze které na vás vykoukne kroutící se červík. Abyste předešli tomu, že červi napadnou vaše stromy a jejich plody, je vhodné jim poskytnout vhodnou a důkladnou ochranu. Právě nyní je ideální čas pro preventivní postřik.

Mohlo by vás zajímat:  Dlouhé zimní období oslabuje i pokojové rostliny, mohou je napadnout škůdci

Vrtule třešňová

Dvoukřídlý hmyz zvaný vrtule třešňová klade pod slupku plodů svá vajíčka. Z nich se pak líhnou bílé larvy, které způsobují červivost. Nejčastěji se larvy vyskytují v blízkosti pecky, napadené plody rychleji hnijí. Bohužel přítomnost larvy na první pohled není poznat.

Jako ochranu lze použít i to, že opadané plody posbíráte a uložíte do hlubší jámy. Vhodné je ale také plody postříkat chemickými přípravky – Sumithion 50 EC, Reldan 40 EC, Mospilan 20 SP.

Mohlo by vás zajímat:  Podzimní řez zajistí bohatou úrodu malin v příští sezóně
Zdroj obrázku: Freepik

Zobonoska

Dalším škůdcem třešní je zobonoska, což je drobný hnědý brouk, který napadá malé plody těsně po odkvětu. To způsobuje černé tečky na plodech, jejich deformitu a propadliny. Její bílé larvy pak vyžírají vnitřek plodu. Napadené plody předčasně opadají a jsou více náchylné k houbovým chorobám. Jako postřik proti zobonosce lze aplikovat Sumithion či Zolone.

Skvrnitost listů

Nepříjemnou chorobou třešní je skvrnitost listů, kterou způsobuje houba Blumeriella jaapii. Na listech se vytvoří malé červené skvrny, listy žloutnou a opadají. Strom se stává málo odolným vůči mrazu. Napadené listy je třeba zlikvidovat a strom postříkat přípravky, jako jsou Talent, Delan 700 WDG, Dithane, Baycor 25 WP nebo Syllit 65 WP, a to po asi 4 týdnech po odkvětu a pak ještě za 14 dní.

Zdroj: https://orchardpeople.com/holistic-sprays-for-fruit-trees/
Přidat na Seznam.cz