Pro přesazení tújí je jarní termín ideální. V létě budou v plné síle
Jedním z keřů, které nejčastěji zdobí zahrady u nás, je túje. Stává se neocenitelnou, pokud chceme chránit své soukromí před zvědavými pohledy sousedů. Ovšem k tomu, aby se túje pěkně rozrostly, jim musíme dopřát správné podmínky.
Přemístěte je na jaře
Občas je nutné túje přesadit, především tehdy, když vidíte, že se jim na stávajícím místě příliš nevede. Vybírejte místo pečlivě. Túje si lebedí buď v prosluněné, nebo mírně zastíněné poloze. Ale pozor, slunečné neznamená vysušené. Na sucho jsou naopak citlivé, potřebují stále dostatečně vlhkou zem. Když se túji přestane dařit, poznáte to jednoduše, větvičky uvnitř keře žloutnou a hnědnou a jsou suché. Nejlepší je naplánovat přesazování na jaro, jako ideální se jeví květen. Do léta má keř ještě čas zvyknout si na nové umístění, ale jeho růst už neohrozí mrazy.
Potřebují mírně kyselou půdu
Základem úspěchu při přemístění túje je vyrytí s dostatečným kořenovým balem. Do nové jámy, kam keř budete umisťovat, přidejte čerstvou zeminu či kompost. Túje nejlépe prosperují ve vlhké a lehce kyselé půdě, v níž je dostatek dostatek humusu a minerálních látek. Po přesazení pro lepší růst dopřejte túji mykorhizní vakcínu.
Bez pořádné zálivky neuspějete
Keře jsou po přesazení velmi citlivé na dostatek vody. Proto v následujících týdnech baží po dostatečné každodenní zálivce, na kterou rozhodně nezapomínejte. Závisí na tom, zda se v novém místě ujmou a neuschnou. Jakmile se ujmou, už stačí frekvence zalévání jednou za týden. Podstatné je rovněž hnojení. Poprvé hnojte na jaře, potom v létě. V obou případech aplikujte dusíkaté hnojivo. Podzimní hnojení už musí být jiné, u něj preferujte hnojiva s obsahem draslíku a dusíku, dále nesmí chybět hořčík proti žloutnutí a hnědnutí větviček. Během vegetačního období keře dvakrát prořežte a nezapomeňte na pravidelné odplevelení substrátu.
Zdroj: https://en.garden-landscape.com/thuja-transplanting-guide-2781