Připravte své orchideji koupel. Díky tomuto triku bude květina v nejlepší kondici
Orchidej je půvabná rostlina, která nevyžaduje mnoho komplikovaných postupů při péči, a přesto dokáže bohatě kvést. Její zalévání může být ale problém. Nesprávné dávkování vody může způsobit, že krásné květy rychle uvadnou a kořeny budou vystaveny hnilobě a útoku plísňových onemocnění.
Všechno závisí na jejím stavu
Koneckonců voda by měla být vždy střídmě dávkována na rostlinu a nikdy nesmí přesahovat kořeny, protože pak orchidej začne rychle hnít. Stačí, když budete pozorovat barvu kořenů, a ty vám řeknou, zda rostlina potřebuje vodu, nebo ne. Pokud jsou zelené, nepotřebují vodu, jakmile se však barva změní na bílou nebo šedou, je to znamení, že vodu vyžadují.
Mnozí lidé zalévají orchideje jako jiné květiny a vodu nalijí rovnou do květináče. To ovšem není dobré řešení, protože příliš málo vody nedovolí, aby byla orchidej důkladně hydratována. To je důvod, proč se doporučuje orchidej jednou za čas vykoupat, protože pak můžete efektivně a účinně hydratovat všechny kořeny beze strachu, že začnou hnít.
Koupání krok za krokem
Koupel orchideje je velmi jednoduchá. Stačí, když do mísy nebo velkého kbelíku nalijete vodu a počkáte, až bude mít pokojovou teplotu, a vložíte do ní orchideje. Je však třeba mít na paměti, že hladina nesmí být vyšší než kořeny rostliny a také se nesmí namáčet listy. Rostlinu nechte takto půl hodiny stát ve vodě. Potom ji vyjměte a počkejte, než veškerá přebytečná voda z rostliny odteče.
Důležitá je i voda, kterou na koupel použijete. Kvalita vody z vodovodu nemusí být vždy vyhovující. Proto zkuste použít filtrovanou nebo dešťovou vodu. Stojí za to připomenout, že balená, nesycená voda funguje stejně dobře. Chcete-li použít obyčejnou vodu z kohoutku, je lepší použít takovou, která je delší dobu odstátá, aby z ní mohl uniknout přebytečný chlór.
Zdroj: http://www.aboutorchids.com/care/details/water.html