Bee 1726659 1920

Přilákejte včely na svou zahradu nádhernými květy, odvděčí se opylením a medem

Bez včel se nedočkáme hojných plodin v sadu, rajčat ani si nevychutnáme sladký med. Naštěstí je můžeme nalákat na záhony plné květin s vysokým obsahem pylu. Podívejme se na některé druhy kvetoucích rostlin, které mají včely ze všeho nejraději a díky kterým budete mít nejen krásný záhon plný života, ale také chutné plody a lahodný med.

Nádherné malé kvítky plné pilných včel

Šanta kočičí se svými drobnými kvítky shromážděnými v párech krásně voní a přitahuje včely díky éterickým olejům, které je uklidňují. To je důvod, proč se včelaři snaží vždy zasít dostatek těchto květin poblíž úlů. Další podobnou rostlinou je klejicha, která roste až do 1 metru a vytváří shluky pravidelného tvaru. Cítí se dobře na teplých a vlhkých místech.

Mohlo by vás zajímat:  Živý plot zahradu zútulní a schová ji před zvědavými sousedy. Možnosti jsou široké, stačí si vybrat
Zdroj obrázku: Pixabay

Klejicha od července do září vytváří nádherné pravidelné ostrůvky růžových květů, které přitahují nejen včely, ale také motýly, protože vydávají příjemnou vůni vanilky. Stejně krásné a šikovné jsou také chrpy, které se vysévají na jaře. Od června do října mají intenzivně modré květy s fialovým středem a vyznačují se vysokým obsahem pylu. Med z chrpy je charakteristický lehkou hořkostí a příjemnou mandlovou chutí.

Zasadit můžete i léčivky

Echinacea je krásná jednoletá rostlina se zvonovitými, obvykle intenzivně modrými květy, které se nachází na vrcholcích vzpřímených výhonků. Květy se objevují v červnu a jejich krása končí až s příchodem říjnového chladu. Přítomnost levandule v tomto seznamu nemůže překvapit. Kvést začíná na konci května a končí s prvním mrazem.

Mohlo by vás zajímat:  Každý zahrádkář se už těší na jaro. Ty nejoblíbenější květiny můžeme sázet hned v dubnu
Zdroj obrázku: Pixabay

Tmavě fialové, špičaté květy levandule přitahují včely svou pronikavou vůní. Rostlina vypadá dobře na okrajích cest i v záhonu. Další možností je brutnák lékařský, který voní a chutná jako okurka. Ještě zajímavější jsou jeho květy v kandované formě. Kvete ovšem poměrně krátce, jen tři až čtyři týdny. Krátké květenství kompenzuje včelám velmi bohatým nektarem od úsvitu do noci.

Přidat na Seznam.cz