Beautiful Blooming Orchid Jar Old Wooden Jewelry Box White Table Near Beige Wall Space Text

Při pěstování orchidejí je klíčová zálivka, kvalitní substrát a vhodné místo

Kdo by nemiloval orchideje? Vyjímají se na parapetech a barevné květy zkrášlují interiér, k tomu vypadají náramně i za sklem při pohledu zvenčí. Orchideje patří mezi nejkrásnější hrnkové rostliny, které se běžně dávají jako dárek. Není divu, jsou dostupné v široké obchodní síti, nechybí na pultech hobbymarketů nebo zahradnických center. Výběr je opravdu nezměrný, přičemž většina spotřebitelů volí podle barvy květů. Po přesunu domů ale mohou orchideje rychle začít chřadnout. Na co je třeba dbát, aby dělaly radost po dlouhou dobu?

Pozor na zálivku

Zalévání hrnkových rostlin je jedním ze zásadních úkolů každého pěstitele, přičemž orchideje jsou na množství vody extrémně citlivé. Vadí jim totiž oba extrémy – málo i příliš vody. Jak tedy poznat, že orchidej nepotřebuje zalít nebo naopak se musí voda přidat? Barometrem zalévání jsou samotné kořeny. Při stříbřitém zabarvení a znatelné suchosti na povrchu se musí rostlina zalít. Naopak když jsou kořeny měkké, či dokonce lepkavé a mají hnědou barvu, musí se orchidej vyjmout a nechat vysušit, protože hrozí hnití kořenů a uhynutí celé rostliny.

Mohlo by vás zajímat:  Krásná kvítka z louky přímo až na náš stůl. Jedlé květy dodají pokrmům nádhernou dekoraci
Zdroj obrázku: Freepik

Výběr substrátu je klíčový

Velmi populárním druhem orchidejí jsou Phalaenopsis, česky můrovec, a patří do čeledi vstavačovitých. Tento rod patří mezi epifytické rostliny, to znamená, že v přírodě rostou tyto exempláře na větvích a kmenech stromů, na které se přichytávají pomocí kořenů. Kořeny jsou hladké a silné, přičemž do sebe nasávají vodu z vlhkého tropického vzduchu nebo při častých deštích. To je důvod, proč potřebují kořeny dostatek vzduchu. Substrát musí být lehký a čerstvý, aby listy neuvadaly a nepřestala orchidej kvést.

Mohlo by vás zajímat:  Nejoblíbenější balkonovou květinou je stále muškát. A právem se pyšní tímto prvenstvím

Pozor na slunce

Orchideje patří mezi tropické rostliny, vyhovují jim teploty okolo dvaceti stupňů Celsia. Přestože se jedná o krásky z jižně položených oblastí, rozhodně nesmí stát na přímém slunci. Potřebují dostatek světla, ale intenzivní sluneční paprsky je mohou popálit a v důsledku toho mohou uvadnout. Co dělat, když orchidej chřadne nehledě na správné podmínky? V tom případě mohou být na vině škůdci, jako jsou svilušky nebo třásněnky, které se projevují výskytem stříbřitého povlaku nebo černými skvrnami na listech. Po jejich likvidaci se musí vyměnit též substrát a vyčistit květník.

Zdroj: https://www.thespruce.com/basic-indoor-orchid-care-1902822
Přidat na Seznam.cz