Při nakládání okurek je zásadní teplota vody a druh použité soli
Nakládané okurky jsou v naší zemi velmi oblíbenou pochutinou. Spousta domácností má navíc svůj speciální recept, na který nedá dopustit. Pak je ale o to těžší vybrat ten správný, když s nakládáním teprve začínáme. Záleží jak na chuti, tak na správném postupu, abychom celý proces fermentace nezničili. Pokud ale vše provedeme správně, můžeme si celou zimu užívat výživnou potravinu jak na chlebíčcích, tak i jen tak k televizi.
Jak s nakládáním okurek začít
V prvé řadě je důležité vybrat správné okurky, co se zralosti a velikosti týče. Také byste měli mít správně připravené, tedy spařené sklenice. Pak už je jen na vás, co do nich vložíte. Tradičně do receptu patří kopr, bobkový list, nové koření, křen a česnek. Některé domácnosti ale přidávají i listy třešně či černého rybízu. Poté už jen stačí směs zalít vodou. Tento krok je ale komplikovanější, než si možná myslíte.
Na teplotě vody záleží
Co se zalévání okurek týče, nejčastěji se doporučuje, aby voda byla slaná a horká. Je tomu ale opravdu tak? Spousta kuchařů a zahrádkářů se totiž shoduje na tom, že příliš vysoká teplota vody zabíjí bakterie, které jsou zodpovědné za správnou fermentaci a ničí určité vitamíny obsažené v okurkách. Zároveň ale horká voda rozvíjí chuť i vůni koření i okurek samotných.
Jakou teplotu má voda opravdu mít? Ideální je, když okurky zalejete vlažnou vodou. Rozpusťte ve vodě sůl a poté ji nechte vychladnout na pokojovou teplotu. Tou pak okurky zalijte. S ochlazením tekutiny vám pomůže, když nádobu umístíte na chladné místo či studenou kamennou plochu.
Pozor si dejte i při výběru soli
Co se výběru soli týče, i na tom záleží. Zvolte sůl kamennou, ideálně bez přidaného jodu. Bohatě vám pak postačí jedna lžíce soli na asi litr vody. Výběr soli ovlivní chuť okurek podobně jako výběr správného koření. Buďte tak opatrní a dbejte na kvalitní suroviny.
Zdroj: https://revolutionfermentation.com/en/blogs/fermented-vegetables/how-to-make-crunchy-pickles/