Před plísněmi ochrání rajčata postřik z droždí
Jak se často říká, nejlépe chutná to, co si vypěstujeme sami. To můžeme říct i o rajčatech. Tato plodina je vhodná, i pokud nemáte velký prostor, jelikož roste hlavně do výšky. Bohužel je tato pochoutka poměrně náchylná k různým nemocem, jako jsou třeba plísně. Na tento nešvar vám ale pomůže běžná kuchyňská surovina. Jak tedy vypěstovat ta nejlepší rajčata?
Podmínky, které rajčatům svědčí
Co se podmínek týče, rajčata mohou být na své požadavky poměrně specifická. I tak to ale nejsou ty nejnáročnější rostliny na světě. V prvé řadě vyberte slunné místo. Snažte se, aby nebylo příliš větrné. Ideální je tak rostlinu vysadit v zákrytu jiné vyšší rostliny či například u bariéry, jako je plot nebo zeď. Půdu pak vyberte neutrální, ani kyselou, ani zásaditou.
Jelikož mají plody rády slunce, je třeba i vydatné zavlažování. U rajčat si ale dejte pozor, abyste zalévali půdu kolem nich, a ne je samotné. Může jim to poměrně dost uškodit. Pokud praktikujete pěstování ve skleníku, nezapomínejte pravidelně větrat. Rajčata totiž nemají v oblibě ani nadmíru vzdušné vlhkosti, a to hlavně proto, že už tak jsou náchylná k plísňovým onemocněním.
Boj proti plísním – podstatnou ingredienci již máte doma
Droždí je ingredience často používaná při pečení. Její využití je ale daleko širší. Pomůže vám například právě i při ochraně rajčat před všelijakými onemocněními a parazity. Stačí ji smíchat s vodou a podpoří dokonce i růst plodů.
Pro tento účel je nejlepší využít droždí ve formě kostky. To pak rozpusťte ve vodě. Na každý litr počítáme se zhruba 10 gramy kostkového droždí. Poté, co se droždí plně rozpustí, ho můžete začít klidně ihned používat. Nejlepších výsledků docílíte, když směs budete aplikovat pravidelně pomocí rozprašovače. Ideální frekvence je zhruba jednou týdně. Vaše rostliny pak budou chráněny právě před tak ničivými plísněmi.
Zdroj: https://www.corvallisadvocate.com/2021/using-yeast-in-the-garden/, https://www.rhs.org.uk/vegetables/tomatoes/grow-your-own