Medium Shot Woman Holding Bottle

Pravidelné přesazování udrží všechny pokojové rostliny ve zdravé kondici

Přesazování je důležitou fází pro každou rostlinu umístěnou v květináči. Bez přesazování se může úplně zastavit růst, popřípadě může začít rostlina strádat a postupem i úplně uhynout.

Jak poznat, že je čas rostlinu přesadit

Samotná rostlina nám často dá najevo, že potřebuje přesadit. Může se tak stát postupným vadnutím, opadáváním listů, destabilizací nebo již zmíněným pozastavením růstu.

Nejčastěji se rostlina přesazuje, když už jí květináč nestačí. To poznáte hlavně podle jejího kořenového systému. Když už je moc hustý a nezbývá v květináči moc místa na zeminu, je potřeba květinu přesadit. Samozřejmě se může stát i to, že kořenový systém prokoření i do květináče. Pokud ale kořenový systém vidět nejde, můžete to poznat například podle toho, že substrát nezadržuje vodu a všechna, nebo alespoň většina po zalití proteče.

Mohlo by vás zajímat:  Velká pomoc za málo peněz. Perlit provzdušní půdu a vypořádá se s plísní

Rostlinu je potřeba také přesadit, když začne být příliš vysoká. Může pak dojít ke zmíněné destabilizaci. Rostlina se pak ze substrátu vyviklává a může se i ulomit.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak zvolit čas přesazení

Ideální je si u každé rostliny vyhledat, kdy má vegetativní období, a na jeho konci nebo těsně před jeho začátkem přesazení provést. Obvykle to vychází na jaro a podzim. Rostlina pak nemá takový šok, jako když do ní zasáhneme jindy.

Co se denní doby týče, opět je lepší vybrat si krajní časy, tudíž ráno, nebo večer. Nejen že v tuto chvíli nebudete vystavovat oslabený kus teplotním extrémům, ale zároveň ji nepoškodí ostré slunce. Rostlina tak má čas na aklimatizaci a bude to pro ni jednodušší.

Mohlo by vás zajímat:  Čaj z borovice zažene nachlazení a vyléčí zánět. Jehličí si můžeme sami snadno nasbírat

Na co si dát pozor

Kromě již zmíněných faktorů je dobré se zaměřit i na substrát a typ květináče, které použijete. Většinou je to nejpodstatnější z hlediska živin a závlahy.

Na co byste ale určitě neměli zapomenout, je kontrola substrátu. Dejte si pozor na to, abyste si i s ním nepřinesli domů škůdce, popřípadě plísně. Na obranu proti těmto vlivům se doporučuje dát substrát na několik desítek vteřin například do mikrovlnné trouby.

Zdroj: https://www.thesill.com/blog/plant-care-repotting
Přidat na Seznam.cz