Pipal 957309 1280

Pověra, že fíkus je na pěstování nenáročný, vede ke špatné péči a rostlina neprospívá

Fíkus je krásnou výzdobou domů nebo bytů, proto patří mezi nejoblíbenější květiny. Pověra, že je snadné se o fíkus starat, je katastrofální. Pokud si chcete vypěstovat krásný fíkus, je třeba poskytnout mu odpovídající podmínky, pravidelně jej očišťovat, zalévat a hnojit. Jak o fíkus správně pečovat?

Správné umístění

Základem v péči o fíkus je správné místo. Patří k rostlinám, které nemají rády nadměrné sluneční světlo, ale stejně neblahý účinek může mít jeho nedostatek. Z toho důvodu je nejlepší dát je k oknu směrem na západ nebo východ. Místo pro fíkus by mělo být také řádně chráněné před průvanem, který fíkusu škodí. Znamením, že stojí fíkus na špatném místě, je usychání a nadměrné žloutnutí listů.

Mohlo by vás zajímat:  Kaktusy jsou vděčné a nenáročné rostliny, ke spokojenosti ale potřebují vhodný substrát

Nejlepší teplota

Optimální teplota pro fíkus by neměla přesahovat 20 °C, v zimě by ale neměla klesnout pod 10 °C. Fíkusy se docela dobře vyrovnávají se suchým vzduchem v místnostech vytápěných radiátory.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jak často zalévat fíkus?

Fíkus zalévejte minimálně dvakrát týdně, ideálně měkkou odvápněnou vodou. V zimě by měl být fíkus zaléván méně často, postačí jednou týdně. Pokud potřebuje rostlina posílit, zalijte ji jednou měsíčně směsí vody a piva. Doporučený podíl je 50 ml piva na sklenici vody.

Mohlo by vás zajímat:  Epipremnum miluje slunce a vodu. Výhonky s ozdobnými listy mohou dorůst přes 4 metry

Jak hnojit fikus?

Fikus je nejlepší hnojit v létě. Pro tento účel použijte prostředky určené pro rostliny s dekorativními listy. V zimě, stejně jako u mnoha jiných druhů rostlin, se hnojení nedoporučuje.

Přesazování

První přesazení proveďte ihned po přinesení domů. Substráty používané v obchodech jsou velmi lehké a vysychavé. Další přesazování je vhodné po dvou letech, vždy na jaře. U starších rostlin stačí přesazovat jednou za 3–5 let.

Jak vyčistit listy fíkusu?

Prach se dostává do pórů rostliny, čímž brání příjmu kyslíku. Z toho důvodu by měly být listy pravidelně otírány vlhkým hadříkem. Doporučováno je otírání dlouhými a nepříliš tvrdými tahy. Větší listy lze čas od času omýt hadříkem navlhčeným v mléce.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/houseplants/ficus/ficus-tree-care.htm
Přidat na Seznam.cz