Close Up Watering Plants

Zahradní rostliny potřebují dostatek vláhy také na podzim

S klesajícími teplotami v srpnu a v září pomalu začínají podzimní práce na zahradě, které mají za cíl připravit rostliny a záhony na přečkání zimy. Jednotlivé zeleninové řádky se musí vyplít, z trávníku se musí odstranit spadané listí a stromy zbavit uschlých větví a výhonků. V září a říjnu se musí vzít do ruky nejen hrábě pro úklid a vidle pro provzdušnění půdy, ale také pilka a ostré nůžky pro provedení prořezávky. Kolotoč úkolů nebere konce, proto může leckterý zahradník zapomenout na nejdůležitější – na zalévání.

Mohlo by vás zajímat:  Vaječné skořápky jsou levným a ekologickým hnojivem pro řadu rostlin

Zavlažování až do mrazů

Skončit se zaléváním, když skončí horké dny? Bohužel na mnohých zahradách realita, protože zahradníci si neuvědomují, že sice došlo k ochlazení, ale rostliny stále potřebují dodat vláhu. O to více ve dnech, kdy neprší. Zavlažovat se musí dokonce nejen v průběhu prvních podzimních dnů, ale také v pozdním podzimu. Pro zdraví rostlin se dokonce musí dodávat průběžně vláha až do doby, než klesnou teploty k bodu nula. V průběhu zimy může totiž vegetace uschnout.

medium-shot-man-watering-plants
Zdroj obrázku: Freepik

Mulč zabrání odpařování

Zalévání se týká stálezelených rostlin a rovněž trávníku. S prvními mrazíky se se zaléváním musí přestat a citlivé keře nebo mladé stromky se ochrání chvojím nebo jutou. Půda se přikryje vrstvou mulče, může se použít borová kůra, piliny, rašelina nebo také novinový papír, štěrk nebo drcené kamínky. Mulč zabrání odpařování vody v průběhu mrazů. Tento postup je zásadní u mladých exemplářů, které by nemusely přečkat první nebo druhou zimu. Ochránit se musí rododendrony, jehličnany, cypřiše nebo jalovce.

Mohlo by vás zajímat:  Citron pro zdraví a krásu: dejte sbohem suché kůži, mastné pokožce a lupům

Vypuštění vody z potrubí

Kromě zelené vegetace na zahradě se musí zalévat též rostliny v květnících. S příchodem mrazů se musí zálivka omezit, protože mokrý substrát by mohl zmrznout a rostlinu poškodit. Zapomenout se nesmí ani na vypuštění vody z hadice, zahradního zavlažovacího systému a trubek, které nejsou pod hladinou zámrazu půdy. V případě, že by voda v potrubí zůstala a zmrzla, mohla by nevratně poškodit celou soustavu, proto je potřeba zkontrolovat rovněž venkovní zahradní kohoutky a spojky na hadici.

Zdroj: https://www.provenwinners.com/learn/fall/fall-watering
Přidat na Seznam.cz