Po zimním odpočinku potřebují rostliny pomalu probudit k životu. Špatná péče jim může naopak ublížit
Vegetativní období je zimní čas, během kterého rostliny odpočívají a čerpají síly na další sezónu. To je hlavní důvod, proč se pokojové rostliny umisťují na zimu do tmavé a chladnější místnosti. S příchodem jara už ovšem mnohé pěstitele přepadají obavy, aby zvládli své rostliny dobře nastartovat na novou sezónu. Jakými způsoby tedy můžete vašim rostlinkám pomoci, aby ze sebe po zimě vydaly to nejlepší a překvapily vás mnoha voňavými květy a zdravou zelenou barvou?
Zálivku zvyšujte postupně
Jak je zvykem, rostliny mají během zimy poměrně hodně omezenou zálivku. Vzhledem k tomu, že odpočívají, jsou v chladném a tmavém prostředí, nepotřebují tolik pít. Což je jeden z běžných důvodů úhynu rostlin během vegetativního období. Právě v této fázi uhnijí kořeny rostlin, pokud neomezíte jejich zálivku. A myslet na to musíte také opačně. S příchodem jara si opět mnozí pěstitelé myslí, že mohou začít rostlinku rovnou zalévat tolik, jak je pro ni běžné. I to je bohužel pouhý omyl. Zálivku musíte zvyšovat pomalu, protože se rostlina musí postupně probouzet.
Jarní přesazení do vhodného substrátu i květináče
S jarem přichází také potřeba rostlin přesadit je do nových přiměřeně velkých květináčů spolu s novým vhodně zvoleným substrátem. Podle čeho byste měli vybrat správný substrát a květináč? Obecně platí, že nový květináč by měl být stejného typu jako květináč, ve kterém rostlina byla doposud. Ten by měl být ovšem o půl centimetru, maximálně jeden centimetr větší. Až se vám podaří takový květináč sehnat, je potřeba věnovat pozornost správnému výběru substrátu. Většina pokojových rostlin si vystačí s univerzálním substrátem pro pokojové rostliny, ale existují i výjimky, na které je potřeba si dát pozor. Příkladem těchto výjimek jsou jednoznačně orchideje, bromélie, sukulenty a kaktusy, pro které je třeba vybrat speciální substrát.
Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/info/plant-dormancy.htm