Hliva Ustricna

Pěstujeme hlívu ústřičnou na slámě

Hlíva ústřičná se dá v kuchyni připravit na stovky způsobů. Tuto zdravou pochoutku si nemusíte kupovat v obchodech. S trochou trpělivosti a při dodržení správných podmínek si ji vypěstujete i doma.

Tato oblíbená houba, nazývaná také psí ucho, roste ve volné přírodě ve velkých trsech na pařezech listnatých dřevin. Má bělavou dužinu lahodné chuti, díky níž je oblíbená v kuchyni.

Součástí jídelníčku by měla být i pro množství přírodních zdraví prospěšných látek, kterých je bohatým zdrojem. Díky vysokému obsahu vlákniny a betaglukanů podporuje zvýšení prospěšné mikroflóry ve střevech. Kromě toho obsahuje komplex vitamínů, proteiny a stopové prvky.

Pěstujte hlívu na slámě

Hlívu můžete pěstovat na dřevěných polínkách či směsi z podrcených kukuřičných klasů zbavených zrn. Osvědčené je i pěstování na slámě v igelitových pytlích. Vyberte si tvrdou slámu, která lépe drží strukturu a je pevná – vhodná je například pšeničná. Při pěstování hlívy je důležité dbát na přísnou hygienu. Kromě požadované houby se vám mohou v substrátu jednoduše přemnožit i nechtěné plísně.

Mohlo by vás zajímat:  Zázvor je skvělý v jídle, nápojích či samotný. Posílí imunitu a pečuje o zdraví

Základ je kvalitní substrát a sadbu. Připravte si zdravou, suchou a čistou slámu zlatožluté barvy a nepoužité plastové pytle. Slámu před požitím sterilizujte, abyste zničili bakterie, plísně a nežádoucí houby. Do většího sudu vložte pytel, do kterého naskládáte slámu. Do pytle nalijte vařící vodu a po vychladnutí slámu sceďte. Postup opakujte ještě jednou a po hodině vodu opět slijte, například tak, že z pytlů odstřihnete spodní rohy. Slamu nechte vychladnout na 20 až 25 stupňů, důkladně si umyjte ruce a můžete sadit hlívu.

Mohlo by vás zajímat:  Různé barvy dýní můžeme kombinovat do zajímavých halloweenských dekorací

Postup sadby je jednoduchý. Do pytle vložíte vrstvu slámy, následuje hlívová sadba a opět vrstva slámy. Postup opakujte až pytel naplníte do 3 / 4 . Naplněný pytel svažte a udělejte do něj čistým nožem zářezy dlouhé 3 – 5 centimetrů. Na těchto místech začnou vyrůstat houby. Pytel umístěte vodorovně do vydezinfikované čisté místnosti s teplotou 20 – 25 stupňů, kde ho necháte přibližně dva týdny až 18 dní.

V okolí otvorů by se měly začít objevovat shluky houby. Teplotu v místnosti snižte na 15 – 17 stupňů a pravidelně větrejte. Pytel by měl být v tomto období přibližně 8 až 12 hodin na světle, ne však na přímém slunci. Dvacátým až pětadvacátý den můžete začít se sklizní. Jelikož hlíva rodí ve vlnách, za osm až dvanáct dnů se dočkáte další sklizně. Pokud chcete růst plodnic zmírnit, uložte ji na chladnější místo. Po třech až čtyřech měsících se živiny vyčerpají a „hlívový pytel“ musíte založit nanovo.

Mohlo by vás zajímat:  Nejdražší kávy světa nabízí exkluzivní chuť a jedinečný původ

Věděli jste o hlívě ústřičné, že …
… hlíva obsahuje vitamíny C, D, K, a vitaminy skupiny B?
… konzumování hlívy stimuluje imunitu a pomáhá při detoxikaci organismu?
… hlívu po staletí využívá tradiční čínská medicína? Lékaři ji předepisují při vysokém krevním tlaku, v přírodní medicíně se využívá i proti vysokému cholesterolu.
… příznivý efekt na střevní mikroflóru vytváří vláknina obsažená v hlívě ve spojení s laktobacily ?
… podle výzkumů má hlíva protirakovinné, protizánětlivé a antioxidační účinky, pomáhá při kožních alergiích i křečových žilách?

Vyberte si semena hlívy

VIDEO: Hlíva na slámě

Zdroj obrázku: SXC.hu

Přidat na Seznam.cz