Pink Geranium Flower Garden Geranium Scented Leaved Geranium Is From Geraniaceae Family

Pelargonie pokvetou bohatě na slunci, při dostatku zálivky a živin

Pelargonie jsou asi nejběžnějším druhem okrasných květin na českých a moravských balkonech. Tahle relativně nenáročná rostlina dokáže celý balkon doslova obsypat květy, které na svůj lahodný nektar lákají celé roje včel. Ale zatímco pěstování pelargonií je relativně jednoduché, chcete-li, aby jejich květy opravdu stály za to, budete jim muset věnovat odpovídající péči. V tomto článku prozradíme, jak zajistit, aby vaše pelargonie byly nejkrásnější v celém okolí.

Správné podmínky

Tahle rostlina, která je původem z jihu Afriky, má ráda slunce. Na stinném balkoně vám sice nezajde, ale její květy rozhodně nebudou takové, abyste se s nimi mohli chlubit. Ale pozor, pelargonie se často lámou, hlavně za prudkých letních bouřek, a tak byste je měli pěstovat v závětří, nejlépe na místě ze dvou stran chráněném před větrem, a přitom bez bariér, které by bránily přístupu slunce. Pelargonie sice potřebují hodně vody, ale nemají rády vlhkou zeminu. Jejich truhlík by tak měl být dobře odvodněný a zalévaný jednou až dvakrát denně, podle počasí.

Mohlo by vás zajímat:  V září rozveselí zahradu rostliny, které v tomto období kvetou
Zdroj obrázku: Freepik

Správné hnojení

Bohatost a barvu květů ovlivňují tři základní kritéria. O slunci a správném zalévání už byla řeč, hnojení je ale v českých podmínkách neméně důležité. Hnojivo pro pelargonie by nemělo být příliš bohaté na dusík, ten posílí stonky na úkor květů. Naopak fosfor a draslík podpoří květy. Hnojit je třeba po celou sezonu, nejlépe jednou za týden až čtrnáct dní v brzkých ranních hodinách ještě předtím, než začne slunce pražit plnou intenzitou.

Přesličkové hnojivo

Nejlepší hnojivo pro pelargonie však v obchodě nekoupíte, budete si ho muset připravit sami. Jeho základem je přeslička, běžná kapraďovitá rostlina, která roste na vlhkých a stinných místech po celé republice. Na jednu zálivku budete potřebovat asi 100 g čerstvě natrhané přesličky. Tu nasekejte nadrobno a zalijte litrem dešťové vody. Hnojivo nechte několik dní v zavřené nádobě a pak jím rovnou můžete pelargonie zalít. Pomůže od škůdců a podpoří zdravý růst.

Zdroj: https://www.masterclass.com/articles/pelargonium-care-guide
Přidat na Seznam.cz