Květiny

Péče o květiny v zimě: zaléváte je správně?

Zima se pro většinu rostlin nese ve znamení vegetačního klidu. Některé květiny se uloží ke spánku a probudí se až s přicházejícím jarem, jiným se naopak klesající teploměr moc nelíbí a dávají nám svou nespokojenost patřičně najevo. Jak tedy docílit toho, aby se rostlinkám dařilo i v zimě?

Klíčem ke štěstí rostlin je správná zálivka

Pokud patříte mezi typy lidí, kteří své pokojové krásky napojí, jen když si jednou za čas vzpomenou, a ještě k tomu čerstvě natočenou vodou z kohoutku, potom není divu, že se květiny netváří zrovna dvakrát vesele. Nespoléhejte však ani na pravidelné zalévání, ale zalévejte spíše pocitově, a hlavně, vždy používejte odstátou vodu.

Velmi oblíbenou a praktickou záležitostí se staly nádrže na dešťovou vodu, jejichž kouzlo tkví mimo jiné i v „recyklované“ vodě a jejím rozsahu využití. Vodu z nádrže lze použít jak na praní, tak i na zalévání. Jako vláha pro květiny je dešťová voda dokonce ideální, protože je měkká, neobsahuje chlór, ale zato v ní najdete dusík, který funguje jako přírodní hnojivo.

Mohlo by vás zajímat:  Zakládáme pařeniště

Co nemají květiny v zimě rády?

  • Vytápěné místnosti – květiny neumisťujte přímo k topení ani blízko k oknu, které se průběžně otevírá, neboť toto umístění zapříčiňuje jejich časté hnědnutí.
  • Nedostatek slunce – snažte se, aby květina čerpala dostatek slunečního/denního světla, předejdete tím případnému opadávání listů.
  • Větrání – ani časté větrání nedělá květinám dobře.
  • Suchý vzduch – pořiďte si domů vlhkoměr a hned zjistíte, jak se u vás rostliny cítí.

Pokojové rostliny

Jak často v zimě zalévat „pokojovky“? Záleží na druhu rostliny, ale i tady platí, že méně je někdy více. Bydlíte-li v panelovém domě a nádrž na dešťovou vodou tedy nepřichází v úvahu, na viditelném místě, například v kuchyni, mějte vždy konvičku s odstátou vodou, kterou pak na zalévání můžete kdykoliv použít.

Mohlo by vás zajímat:  Třešňová tinktura zvládne nahradit i léky plné chemie, správně skladovaná vydrží doma roky

Tip: Zda zalít, či nikoliv, můžete odhadnout i podle stavu substrátu, tedy hlíny. Pokud se vám zdá „na omak“ lepivá, ještě se zavlažováním vyčkejte. Pokud však na prstech nemáte po hlíně ani stopy, je nejvyšší čas dát květině napít.

Nyní se nabízí další hojně diskutovaná otázka: Kam s vodou? Do podmisky nebo do přímo do květináče? Vezmeme-li v potaz rady odborníků, naplňováním květinových podmisek vůbec nic nezkazíte.

Jak snáší zimu zahradní rostliny?

Péče o některé zahradní rostliny by během zimního období měla být ještě důkladnější. Obzvlášť potom dřevité rostliny typu rododendron nebo mahonie vyžadují mnohem více vláhy. O to se postará buď dostatečná sněhová přikrývka nebo větší dávka závlahy v době, kdy teploměr neklesne pod nulu.

Mohlo by vás zajímat:  Pískavice řecké seno dodá jídlům orientální chuť a důležité živiny

Zaujalo vás využití dešťové vody, třeba právě na zavlažování vašeho květinového království, a rádi byste i vy přispěli k ekonomičtějšímu hospodaření s vodou? Pak se přidejte ke spokojeným zákazníkům společnosti NašeJímky, která nabízí kvalitní nádrže na dešťovou vodu i odborné poradenství při jejich výběru a instalaci.

 

 

Přidat na Seznam.cz