Ozdoba skalek i pokojů: namnožením netřesků vznikne ojedinělá mozaika barev a květů
Netřesk je považován za symbol skalek. Dříve se netřesk sázel do škvír ve zdech a na střechy domů. Věřilo se, že ochrání dům před úderem blesku. Existuje mnoho různě zbarvených odrůd netřesku. Některé jsou velmi nápadné, především pokud se pěstují ve větších skupinách. I kvůli tomu se vyplatí vědět, jak netřesk správně namnožit.
Vzhled netřesků
Netřesk patří mezi sukulenty, takže je vhodný pro výsadbu na skalky. Jeho listy jsou uspořádány tak, že tvarem připomínají hustou růžici. V létě z nich vyrůstají výhonky zakončené hvězdicovitými květy. Mladé výhonky odřízněte ostrým nožem. Řízky by měly mít kousek oddenku, protože z něj následně vyrostou kořeny nových rostlin.
Zásady pro správné pěstování netřesků
Jednou z nejdůležitějších věcí při pěstování i množení netřesků je správná půda. Těmto rostlinám se nejlépe daří v mírně vlhkém substrátu. Půda by měla být neutrální nebo mírně zásaditá. Pokud chcete mladé netřesky zasadit do samostatných květináčů a tak z nich udělat pokojové rostliny, je nezbytné na dno položit vrstvu jemného štěrku a přidat směs hrubého písku a zahradní zeminy, nejlépe v poměru 1 : 1. Do této směsi je dobré přimíchat trochu křídy, díky čemuž zvýšíte pH půdy. Mladé netřesky následně zasaďte do připravených květináčů nebo jiných nádob, ve kterých chcete květinu pěstovat. Netřesky zasaďte tak, že kousek oddenku vložíte do otvoru vytvořeného pomocí dřívka a jemně přitlačte. Povrch není třeba mulčovat. Květináče nebo jiné nádoby by měly být umístěny v polostínu.
Zakořenění netřesků na zahradě
Zhruba po 2–3 týdnech by měly být řízky zakořeněné a potom mohou být vystaveny na přímém slunci, kde se bude rostlina cítit nejlépe. Nové exempláře již v roce, kdy byly odděleny od původní rostliny, jsou vhodné k výsadbě na místo, kde již trvale zůstanou. Nezapomeňte však, že nejlepší doba pro výsadbu je konec léta. Netřesky potřebují čas, aby stihly před příchodem zimy ještě zakořenit.
Zdroj: https://mcgardens.reamaze.com/kb/propagation/propagating-sempervivum-hens-and-chicks