Orchid 4720841 1920

Orchidej může doma pěstovat každý. S těmito tipy se o ni postará i začátečník

Byli jste u někoho na návštěvě a obdivovali orchideje, které pěstoval? Nebo jste byli ve větším květinářství nebo prodejně pro zahrádkáře a nadchla vás rozmanitost těchto pozoruhodných květin? Pokud jste začali uvažovat o tom, že byste se rádi sami pustili do jejich pěstování, ale váháte, protože nepatříte právě mezi botaniky, nemusíte mít obavy. Se základními znalostmi o potřebách orchidejí bude i váš dům nebo byt vypadat jako tropický ráj.

Klíčem k úspěchu je vytvořit orchidejím takové podmínky, které budou splňovat elementární vlastnosti jejich přírodního prostředí.

Pozor na transport a výběr rostlin při koupi

Než se pro vaše nové orchideje vydáte, uvědomte si, že je potřeba je co nejšetrněji přenést nebo převézt do vašeho domácího prostředí. Pokud je budete převážet autem, je nutné zajistit, aby cestou nedošlo k jejich poškození. Budete-li je přenášet nebo převážet v zimním období, zejména když mrzne, je nutno pamatovat na jejich dobré zabalení. Teplotní šok může totiž v opačném případě způsobit, že se z krásné zakoupené rostliny budete těšit jen velmi krátce.

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny pomohou doma vytvořit příjemné klima. Bát se nemusíte ani netradičních druhů
Zdroj obrázku: Pixabay

Aby vaše rostlina byla zdravá, krásně kvetla a vydržela vám dlouho, je zapotřebí dát jí dobré startovací podmínky. To znamená, že budete věnovat pozornost již výběru těch správných rostlin při jejich nákupu.

Nesledujte pouze tvar a barvu květů, ale také kvalitu kořenů a listů. Ty by neměly mít žlutavou barvu a měly by být hladké, jejich povrch by měl připomínat kůži. Zaměřte se také na to, aby rostlina nebyla viditelně napadena škůdci.  

Ideální podmínky pro zdravé orchideje

Při koupi orchidejí uvidíte, že se pěstují a prodávají v průhledných květináčích, v čemž byste měli pokračovat i doma. Důvod je prostý, takto máte pod kontrolou stav a velikost kořenového systému a můžete tak dohlížet na množství a kvalitu substrátu. Pokud pěstujete nejčastější druh orchidejí, tedy Phalaenopsis, nejspokojenější bude ve směsi 

  • hrubšího štěrku,
  • borové kůry,
  • korku,
  • minerální neboli kamenné vlny,
  • perlitu, což je vulkanické sklo, sloužící k provzdušnění substrátu.
Mohlo by vás zajímat:  Rostliny jsou ozdobou každého domova, s jednoduchými triky budou stále krásné

Představte si tropické podmínky, v nichž orchideje ve volné přírodě rostou, a vybaví se vám ihned vlhko a teplo. A to jsou přesně ty parametry, které musíte při pěstování těchto krásných rostlin dodržet. Pokud jde o zálivku, provádí se tak, že se květináč ponoří do vody, kterou jste předtím nechali odstát, a poté se přebytečná voda nechá odkapat. Toto je třeba rostlině dopřát jednou týdně. Rostlinám prospívá také rosení a obecně vlhčí vzduch, kterého můžete docílit například zakoupením a instalací domácí fontánky nebo výparníků umístěných na radiátorech.

Mohlo by vás zajímat:  Nekvetoucí orchidej není na vyhození. Jednoduchými triky ji opět přesvědčíte k růstu do krásy
Zdroj obrázku: Pixabay

Pokud jde o teplotu vzduchu, která je pro pěstování orchidejí ideální, neměla by klesnou pod 20 stupňů. Nezapomeňte také na to, že přes svou teplomilnost nepatří orchideje na přímé sluneční světlo.

Přidat na Seznam.cz