Plant 828714 1280

Opadávání listů pokojových rostlin na jaře značí problém. Zásadní je včas ho rozpoznat

I přes veškerou péči, snahu a zjišťování informací se může stát, že vaše krásné interiérové rostliny začnou žloutnout, respektive jejich listy. Jakmile zežloutnou, po malé chvíli začnou opadávat. Vzhledem k tomu, že je tady jaro, tedy pro květiny aktivní období, byste měli zjistit, co stojí za tímto padáním a jak lze rostlinu zachránit.   

Nedostatek místa v květináči

Aby se rostlinám dařilo a měly místo pro rozrůstání a získávání živin, potřebují dostatečně velký květináč a samozřejmě kvalitní půdu. Pokud budete mít pro rostlinku malý květináč, bohužel nebude mít možnost růstu. To je hlavní důvod přesazování: malé rostliny by se měly přesadit každý rok, kdežto velké rostliny každé dva roky. Pokud tomu tak není, kořeny v malém květináči zaberou mnoho místa a spotřebují veškeré živiny obsažené v půdě. Později nebudou rostliny vyživovány a jejich zdraví bude negativně ovlivněno. Pokud listy rostlin začnou žloutnout, může to být známka toho, že je potřeba vyměnit květináč.  

Mohlo by vás zajímat:  Také bylinky koupené v supermarketu mohou vydržet a růst po celý rok

Rostlina je přelitá

Jestliže jsou listy na rostlině zvrásnělé a zažloutlé, po chvíli začnou opadávat. Jeden z důvodů je přelití rostliny a dlouhodobé působení vody na kořeny. Voda blokuje přístup kyslíku ke kořenům, což v nemalé míře ovlivní stav rostliny. V takovém případě je potřeba urychleně zasáhnout. Ze všeho nejdříve přestaňte rostlinu zalévat a vyjměte ji z květináče. Pokud je zemina cítit plísní či hnilobou, budete muset koupit fungicid a pošplíchat kořeny. Hlínu opatrně z kořenů odstraňte a vyměňte za novou. Poté umístěte rostlinu do květináče a ještě pár dnů nezalévejte.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbené palmy se hodí i do menších bytů, na trhu je výběr široký
Zdroj obrázku: Pixabay

Nízká vlhkost v místnosti

Pokud začnou špičky listů usychat, nejčastějším důvodem je nízká vlhkost v místnosti. Tohoto osychání jste si mohli všimnout především přes zimu, kdy jsou zapnutá topení. Bude stačit, když rostlinu umístíte na studenější místo a zvýšíte vlhkost v prostoru. Můžete vedle rostliny umístit misku s vodou nebo ji lehce pokropte. Zvlhčujte vzduch především, pokud pěstujete exotické druhy, jako jsou filodendrony a jiné. 

Drenážní vrstva

Každá rostlina by měla mít pod hlínou v květináči umístěné kameny či keramzit, aby přebytečná voda měla možnost odtéct a rostlina nezačala plesnivět či zahnívat. Také zkontrolujte, zda má květináč odtokové otvory, pokud ne, udělejte je tam.

Mohlo by vás zajímat:  Substrát rozhodne o životě rostliny nejvíc. Ve správné zemině bude prospívat, špatná půda ji zahubí
Zdroj obrázku: Pixabay

Chloróza

Chloróza je onemocnění rostlin, kdy se netvoří dostatek chlorofylu pro krásnou zelenou barvu. Většinou rostlině chybí dusík a draslík. Zlepšit tento stav můžete jednoduše – hnojením. Hnojit byste měli především od jara do podzimu. V zimě je totiž rostlina uvedena do klidového období. Nezapomínejte, že listy mohou chřadnout v případě, kdy rostlinu málo zaléváte.  

Přidat na Seznam.cz