Okurky potřebují dostatek vláhy a živin. Úrodu podpoří kopřiva, kostival a droždí
Okurky. Čerstvé ze záhonu chutnají božsky, jsou křupavé a sladké a mohou se jíst klidně syrové, proto každému zahradníkovi jde o to, aby byla sklizeň bohatá. Rozhodně to není nesplnitelný sen, protože stačí dopřát okurkám to, co mají rády. Teplo, sluneční paprsky a dostatek vláhy a živin. Zatímco množství tepla nebo slunečních paprsků ovlivnit nejde, zálivku a hnojení má každý ve svých rukách. Odborníci doporučují spojit tyto činnosti v jednu a zalévat směsmi, které obsahují potřebné živiny. Jaké se nabízejí k použití?
Zálivka je nutností
Bez pravidelného dodávání vláhy v tuzemských podmínkách nelze očekávat vysoké výnosy. Okurky potřebují poměrně vydatnou zálivku, která se distribuuje v pravidelných intervalech. S vodou se to ale nesmí na druhou stranu přehánět, protože jinak hrozí zasažení rostlin plísňovými chorobami. Každodenní zalévání je nutností při teplotách okolo 30 stupňů Celsia, někdy i dvakrát denně, zejména v případě pěstování v písčitých půdách. Naopak při nižších teplotách je možné snížit frekvenci na jednou za 48 hodin.
Ideálně ráno
Rostliny okurek jsou poměrně citlivé na chlad, proto se musí zalévat odstátou vodou, která není studená, protože by mohla opadnout poupata. Teplotní šok hrozí i při zalévání během dne, proto se doporučuje k této činnosti přistupovat v brzkých ranních hodinách, aby přes den mohly rostliny vyschnout. Naopak večerní zalévání se nehodí vzhledem ke zvýšení rizika napadení houbovými chorobami. Kromě vody se mohou použít i různé směsi, které dodají nejen vláhu, ale také důležité živiny.
Kopřivy, kostival nebo droždí
Jak docílit ještě větších výnosů? Pro košíky plné okurek se vyplatí zálivku obohatit o živiny. Může se použít kopřivová kejda dvakrát až čtyřikrát měsíčně, protože obsahuje dusík. Po nasazení květů se však hodí vyměnit kopřivy za kostival ke každotýdennímu hnojení. Tato bylina obsahuje pro změnu draslík, který napomůže kvetení a tvorbě plodů. A jak okurky posílit? V tom případě poslouží obyčejné droždí. Kostka čerstvých kvasnic se rozpustí v deseti litrech vody a tímto roztokem se zalévá pro posílení celkového stavu rostliny a kořenů pro zvýšení odolnosti vůči houbovým chorobám.
Zdroj: https://balconygardenweb.com/diy-cucumber-fertilizers/