Ochrana zahrady před klíšťaty: dobrou prevencí jsou aromatické byliny i pravidelně sekaný trávník
Klíšťata jsou paraziti. K přežití potřebují lidskou či zvířecí krev, kterou získávají pomocí svých kusadel. Zároveň je velmi náročné je detekovat, jelikož je to druh opravdu drobný a nenápadný. I přes svou velikost jsou ale mnohonásobně větší hrozbou. Aktivní jsou navíc už od začátku jara až do začátku zimy.
Proč se proti klíšťatům chránit?
Klíšťata jsou přenašeči řady nemocí. Při jejich kousnutí se mohou nebezpečné látky z obsahu jejich žaludku vpravit do lidského těla. Nejčastější nemoc přenášená klíšťaty je lymská borelióza, která se v současné době navíc nedá zcela vyléčit, ale pouze zaléčit. Dále přenášejí také klíšťovou encefalitidu, proti které už se dá v dnešní době očkovat. Další nemocí, která pak nejčastěji postihuje psy, je babesióza.
Samozřejmě není automatické, že po každém kousnutí onemocníte některou ze zmíněných nemocí. Je ale dobré nepodcenit preventivní opatření. Navíc je to organismus poměrně nenáročný na okolní podmínky, a proto jsou klíšťata velmi rozšířená. Můžete se s nimi setkat jak v lese či na louce, tak i v městském parku nebo na své zahradě.
Jak upravit zahradu tak, aby do ní klíšťata nezavítala
Klíšťata jsou slepá, ale čich se u nich vyskytuje. Existuje tak několik rostlin, které fungují jako jejich odpuzovače. Patří mezi ně například levandule, rozmarýn, měsíček, kočičí tráva či různé odrůdy z citronovým aroma. Vysazením tohoto býlí podpoříte ochrannou bariéru proti tomuto parazitovi.
Další radou je pravidelné sekání. Klíšťatům se daří hlavně ve vysokém porostu. Sekání je tak neeliminuje úplně, ale minimálně sníží jejich množství. To stejné pak patří pro keře. Snažte se je nesázet příliš blízko k sobě, aby nevznikla stinná, vlhká místa s hustým porostem, na kterých by se těmto pavoukovcům mohlo dařit.
Čeho se ale nemusíte bát, to je přítomnost klíšťat na stromech. To, že z nich na lidi skáčou, je totiž pouze mýtus.
Zdroj: https://www.cdc.gov/lyme/prev/in_the_yard.html