Ochrana před klíšťaty je důležitá i mimo léto
Drobný živočich, který způsobuje vážné zdravotní obtíže. Klíště obecné je roztoč, který se živí sáním krve savců, tedy také člověka. Patří mezi nejčastějšího přenašeče klíšťové encefalitidy nebo lymské boreliózy. Nejhorší je, že s klíštětem se může každý potkat v lese nebo na procházce po louce, ale rovněž v městském parku, na dětském hřišti nebo mezi záhony na domácí zahradě. Odborníci proto doporučují pokožku chránit pomocí repelentů. Samozřejmě se nabízí koupit chemické v lékárně nebo v drogerii, dobře ale poslouží běžné ingredience, které má každý doma a jsou nadto zcela přírodní a ekologické.
Pozor, klíště!
Jak poznat klíště? Klíště obecné je roztoč s plochým tělem, který může zdánlivě připomínat malého černého pavoučka. Samičky dosahují velikosti až 4,5 milimetru, samci jsou o polovinu menší, nymfy sotva postřehnutelné. O to větší riziko nákazy nebezpečnými chorobami hrozí, protože si hostitel jejich přítomnosti vůbec nemusí všimnout. Klíšťata se vyskytují na území Evropy, a dokonce v severních částech Afriky a na Blízkém východě.
V lese i v parku
Klíšťatům obecně nevyhovuje teplý a suchý vzduch, lépe se jim daří v bujné zeleni, na vlhkých loukách a na okrajích lesa, setkat se s nimi lze ve městech, v lesoparcích, v parcích nebo v zeleni u dětských hřišť, láká je tělesné teplo, pach potu a oxid uhličitý. Přisáté klíště se musí okamžitě odstranit, ale vhodnější je se bránit před samotným útokem. Riziko nákazy boreliózou a klíšťovou encefalitidou je vysoké, léčba je často zdlouhavá a v některých případech končí pacient s doživotními následky.
Účinná ochrana před klíšťaty
V obchodní síti se prodává řada přípravků proti klíšťatům, snadno si lze ale repelent připravit z ingrediencí, které se nachází v domácnosti. Do přírody se musí nosit tričko s dlouhými rukávy a dlouhé kalhoty, gumovky nebo uzavřené boty. Textilie i pokožka se mohou ošetřit éterickými oleji, pomáhají vůně jako čajovník, hřebíček, máta, šalvěj, citronová tráva, bazalka, eukalyptus nebo pelargonie. Stejné bylinky se mohou svařit ve vodě, po vychladnutí roztok přelít do lahvičky s rozprašovačem a použít na pokožku. Klíšťata odpuzuje vůně česneku nebo použití masti s kafrem, eukalyptovým nebo rozmarýnovým olejem.
Zdroj: https://www.cdc.gov/ticks/avoid/on_people.html, https://www.britannica.com/animal/tick, https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/ss/tick-borne-diseases, https://www.healthline.com/health/natural-tick-repellent