Orchid 3479539 1920 (1)

Několik základních tipů, jak zajistit, aby se rostlinám pěstovaným doma vždy dařilo

Mnoho lidí pěstuje rostliny v květináčích doma. Není divu, protože jsou nejen nádherným živým doplňkem, ale také zlepšují kvalitu vzduchu, odstraňují škodlivé toxiny a zvlhčují vzduch. Ne každému se ale pěstování pokojovek daří. Existují však jednoduché způsoby, jak zajistit, aby vaše pokojovky vždy prospívaly. Chcete vědět, jak na to? Pak čtěte dál.

Voda je základ

Rostliny v květináčích je třeba pravidelně zalévat. Některé druhy, jako jsou kapradiny nebo azalky, potřebují více vody, jiné zase méně (např. aloe, kaktusy nebo sukulenty). Někdy je obtížné upravit množství vody tak, aby jí bylo dostatek, ale ne příliš. Vyplatí se proto na dno květináče dát kousek houby. Ořízněte ji tak, aby těsně přiléhala ke dnu a ke krajům květináče. Tento jednoduchý trik zabrání hromadění přebytečné vody v nádobě, ale zároveň zajistí, aby měly kořeny odkud brát hydrataci, pokud to zrovna potřebují. Podobným způsobem funguje také zahradní hydrogel, který bobtná a ukládá vlhkost a postupně ji uvolňuje do zeminy.

Mohlo by vás zajímat:  Amarylky se objevují na parapetech stále více. Potřebují hodně slunce a vody
Zdroj obrázku: Pixabay

Obecně však platí, že je lepší substrát nechat vyschnout než jej zavodnit, protože nadbytečná vlhkost způsobuje hnilobu kořenů. Abyste zabránili hromadění vody, ujistěte se, že každý květináč má ve spodní části odtokové otvory. Pokud chybí, kupte květináče nové, nebo si otvory vyrobte sami s pomocí hřebíku nebo šroubováku. Pomůže také drenážní vrstva. Tu vytvoříte tak, že pod zeminu dáte vrstvu drobných oblázků, rozbité keramiky, porcelánu nebo keramzitu.

Hnojení

Rostliny v květináčích občas potřebují i hnojivo. Nemusíte jej však kupovat, snadno lze použít i domácí odpad. Pokud vaříte zeleninu, nevylévejte z ní vodu. Poté, co se ochladí, můžete rostliny zalévat pomocí tohoto vývaru. Vitamíny a mikroelementy v něm obsažené vám pomohou posílit růst a květenství. Můžete také použít vodu z vařených vajec (vysráží totiž vápník) nebo kávovou sedlinu. Pamatujte, že domácí hnojiva nesmí obsahovat sůl.

Mohlo by vás zajímat:  Vlhkost v interiérech výrazně ovlivňují pěstované rostliny, známé druhy fungují jako přírodní vysoušeče
Zdroj obrázku: Pixabay

Lesklé listy

Rostliny s velkými listy jsou v poslední době velmi módní. Vyžadují bohužel častější péči, protože se na jejich listech hromadí prach, což přispívá ke zhoršení stavu celé rostliny. Proto je alespoň jednou týdně otřete vlhkým hadříkem. Kromě toho si můžete koupit leštidla ve specializovaných zahradních obchodech, která dodávají listům krásný lesk.

Přidat na Seznam.cz