Strawberries 196798 640

Nejčastější problémy při pěstování jahod a jejich řešení

Antoino Duchesne svou usilovnou zahradnickou prací u dvora Ludvíka XV., dopřál světu skvostné ovoce, které se dodneška těší veliké oblibě. Bohužel plody plné vitamínů a minerálů, obsahujcí i  látky, které působí jako afrodisiakum, lákají ke konzumaci nejen člověka, ale i různé škůdce. Rostlina, plodící toto lahodné ovoce se nazývá Jahodník velkoplodý (Fragaria × ananassa nebo také Fragaria annanassanebo Fragaria × grandiflora) a nejen v našem prostředí trpí různými houbami a plísněmi. Abyste po sklizni nemuseli posílat Marušku ke dvanácti měsíčkům, poradíme vám jak s těmi nejčastějšími bojovat…

Správná péče o jahodník začíná uz při jeho pořízení. Je třeba vybírat kvalitní silné sazenice. Jahodník je rostlina, která má sklony trpět nedostatkem dusíku a fosforu, takže už při výsadbě je třeba přemýšlet, kam tuto rostlinu umístit. Je třeba každé čtyři až šest let toto místo měnit a pravidelně hnojit.

Výběr správného místa pro pěstování jahod může snížit potenciální hrozbu nákazou houbami a hmyzími škůdci. Jahody by měly být vysázeny v dobře odvodněné půdě, která nehromadí vodu po dešti. Také pozor na přílišnou závlahu. Vysazování na vyšších plochách minimalizuje poškození  sazenic mrazem a zvyšuje cirkulaci vzduchu kolem jahodových rostlin, která umožňuje rychlejší vysychání plodů, což snižuje výskyt některých chorob – zejména plísní, pro které vlhké prostředí vytváří ideální podmínky k množení. Proti plísni je nejlepší bojovat fungicidy na jejichž aplikaci na větší plochy se nám nejlépe ocenil zádový postřikovač.

Nejčastější problémy při pěstování jahod a jejich řešení

 

SLIMÁCI A ŠNECI

Mohlo by vás zajímat:  Grapefruit je pro svou kyselost zbytečně opomíjené ovoce. Svým složením totiž strčí do kapsy vše, co tolik milujeme

Slimáci jsou škůdci číslo 1 a plně zralé jahody jsou pro ně absolutním magnetem.

Symptomy: Po útoku slimáků a hlemýžďů obvykle najdete charakteristické slizké cestičky na vašich rostlinách a ovoci. Při sklizni zralého ovoce objevíte nepravidelné díry v něm způsobené jejich okusováním.

Prevence proti slimákům je ve vytvoření bariér, jejich sběr a na boj proti slimákům existuje spousta od babských rad po chemicky vyrobené produkty.

HOUBY

V  suchých létech bývají rostliny napadeny houbou Sphaerotheca macularis, která může být problémem i pro jiné měkké ovoce, jako jsou ostružiny a maliny.

 Plíseň poznáte podle vzhledu práškovitých šedobílých náplastí, které se objevují na spodní straně listů. To je doprovázeno načervenalými hnědými značkami na horní straně listů. Pokud problém není řešen, houba může pokračovat k infekci jak květin, tak i ovoce, což ničí nejen úrodu ale plodinu jako takovou i do budoucna.

 Houbovým  útokům je možné předejít  tím, že vysadíte rezistentní odrůdy, jako je ‚Cambridge Favorite‘ a ‚Red Gauntlet‘, a snažit se zlepšit cirkulaci vzduchu kolem vašich rostlin. Pokud však k tomuto problému dojde, odstraňte a vypalte všechny postižené rostlinné látky a v extrémních případech budete muset použít postřik.

PLÍSNĚ

 Šedá forma plísně jahod je způsobena houbou Botrytis cinerea, která může infikovat jak květiny, tak plody. To může výrazně snížit výnosy ovoce a je považována za jednu z nejškodlivějších chorob. Botrytis je nejčastější při dlouhotrvajícím chladném, vlhkém počasí během kvetení a sklizně.

 Květy obvykle hnědou a zemřou. Měkká, světle hnědá hniloba se může objevit na jakékoli části bobulí, ale obecně se vyskytuje nejprve v oblasti čepičky, která ničí bobule během 48 hodin. Plody brzy „mumifikují“ a podobně jako květy se pokryjí šedým, prašným práškem, což jsou spory houby Botrytis. Na jaře během chladného vlhkého počasí se spóry tvoří a šíří větrem nebo vodou na zraněné nebo extrémně měkké rostlinné tkáně. Proto je třeba zejména v tomto období preventivně ošetřit jahodník přenosným postřikovačem. Infekce může také nastat při růstu houbového mycelia z dříve infikovaných částí rostliny. Houba může přežít na rozkládající se vegetaci, aby mohla během celé vegetační sezóny infikovat zdravé rostliny. 

Léčba: Sběr a odstranění infikovaných částí rostlin může zpomalit šíření onemocnění, ale to musí být prováděno častěji, zejména během plodící fáze.

Jahody netrápí jen plísně a houby, ale i škůdci jako jsou pavouci, housenky a  roztočík jahodníkový a květopas jahodový. Na svých jahodníkových rostlinách si můžete povšimnout i bílé skvrnitosti , černání plodu, nemoci kořenů, fytophtorové a sclerotiniové hniloby , scorchova nemoc…

Přidat na Seznam.cz