Nakládané zelí je vitamínová bomba, k dokonalé chuti stačí dvě ingredience
Nakládané zelí je jednou z nejdravějších potravin, které můžete v zimě jíst. Už naše babičky věděli, že správně uskladněné nakládané zelí pomůže přečkat zimu, kdy není žádné čerstvé ovoce a zelenina. A i když dnes koupíme i uprostřed zimy prakticky cokoli, není důvod si nakládané zelí odříkat. A navíc si ho můžete připravit sami doma, není to nic obtížného.
Středoevropská superpotravina
Nakládané zelí obsahuje hodně vlákniny, probiotika v čele s laktobacily, kyselinu mléčnou a vitamín C. Pokud jde o tento vitamín, je zelí přímo rekordmanem. Díky kombinaci těchto látek podporuje nakládané zelí zdravé trávení i pohyby střev. Kromě toho pomáhá udržet zdravou mikroflóru v celé trávicí i vylučovací soustavě a posiluje celkovou obranyschopnost našeho organismu. S trochou nadsázky můžeme říci, že nakládané zelí je takovou středoevropskou superpotravinou.
Příprava zelí
Na základní recept potřebujete jen dvě základní suroviny – kvalitní očištěné zelí a jednou sůl bez jódu. To celé v poměru zhruba 15 gramů soli na kilogram zelí. Ale do nakládaného zelí můžete pro dochucení přidat koření dle vašich chutí a preferencí. Běžné se používá například:
- kmín
- bobkový list
- nové koření
- plody jalovce
Zelí byste měli nakládat do kameninové nádoby, je o poznání vhodnější než nádoby plastové. Zelí musí být najemno nasekané nebo nadrcené. Na dno nádoby vyskládejte několikacentimetrovou vrstvu zelí, prosolte ji a promíchejte. Pak přidejte druhou vrstvu, znovu prosolte a napěchujte ji. Takto pokračujte až do doby, než dosáhnete zhruba 5 centimetrů pod okraj nádoby.
Posledních několik centimetrů by mělo zůstat prázdných. Naskládané vrstvy zelí opět napěchujte, co nejvíce to jde, a pokud je to možné, vysajte z nádoby vzduch. Nakládání zelí je totiž založené na principu anaerobní fermentace, takže by zelí, pokud je to jen trochu možné, nemělo přijít do styku se vzduchem. Zelí bude hotové si po týdnu, pak jej dejte do chladu.