Nádherné růže jsou častým cílem škůdců i chorob. Jejich krásu zachrání přírodní postřik
Zahradní růže jsou mimořádně elegantním doplňkem každého záhonu. Péče o ně může být náročná, a tak se vyplatí naučit se několik chytrých triků, které vám tento úkol značně usnadní. Jak ochránit růže před chorobami a mšicemi? Stačit vám k tomu bude postřik z pekařského droždí. Můžete si ho snadno připravit doma, účinky předčí vaše očekávání.
Postřik vhodný jako prevence
O síle pekařského droždí vědí své domácí pekaři, avšak s narůstajícím nadšením si ho do repertoáru berou i zahrádkáři, kteří chtějí omezit používání chemikálií na svém pozemku nebo ušetřit na specializovaných prostředcích. Ve složení kvasnic dominují vitamíny skupiny B a četné aminokyseliny, které vyživují kořenový systém. Dají se použít jak ve formě postřiku, tak na zálivku. Postřik mimo jiné funguje jako tajná zbraň proti škůdcům, zejména nenáviděným mšicím.
Postřik se doporučuje používat preventivně, aby se snížilo riziko infekce růží houbovými chorobami, na které jsou růže bohužel velmi náchylné. Často mohou trpět plísněmi, které se projevují bílým povlakem na spodní straně listu či černými skvrnami na stoncích a listech. Plíseň šedá napadá především květy, na kterých si můžeme všimnout vodnatých skvrn. Chrání i před černou skvrnitostí listů.
Jak postřik vyrobit a používat?
Ačkoliv preventivní postřik značně omezí výskyt těchto nebezpečných chorob, dá se využít i k léčbě již probíhajících problémů. Pokud na růžích zaznamenáte znepokojivé příznaky, čas je rozhodující. Čím rychleji zareagujete, tím větší bude šance na úspěch bez použití syntetických přípravků. Postřik se dá vyrobit dvěma způsoby.
První způsob je založený na fermentaci a vyžaduje určitou dávku trpělivosti. Proto se nehodí na akutní řešení problémů, ale spíše jako prevence. Druhý způsob je rychlejší a ideální pro začátečníky. V půl litru plnotučného mléka rozmíchejte kostku droždí, zalijte deseti litry vlažné vody a promíchejte. Nechte hodinu odstát, poté můžete používat.
Zdroj: https://www.hunker.com/13428268/positive-uses-of-yeast-in-the-garden