Na kuny bez odpuzovačů, podle expertů stačí mít psa nebo kočku
Kuna je lasicovitá šelma, která je na našem území poměrně běžná. Dokonce se dá říci, že je běžnější, než by bylo mnoha lidem milé. Na venkově se kuny mohou vydávat za potravou do kurníku. Slepice jejich nájezdy většinou přežijí, ale kuny rády vysávají jejich vejce. Na kuny také můžeme často narazit na chatách či chalupách, do nichž dovedou proniknout díky svému štíhlému a pružnému tělu. Kuna si pak vystaví pelech na nějakém obtížně dostupném místě a její přítomnost odhalíte až po čase po čichu. Prozradí ji totiž nepříjemný odér.
Teritoriální šelma
Kuna si totiž své území podobně jako jiné silně teritoriální šelmy značkuje, a to způsobem, který není majitelům nemovitosti na jejím území dvakrát milý. Kuny totiž obvykle své teritorium označí exkrementy a močí. A na rozdíl od jiných šelem se nerozpakují vlastní výkaly strategicky umístit i ve vlastním pelechu.
Jak chytit kunu
Nejlepší, ale také nejobtížnější metodou, je chytit kunu živou a odnést ji do lesa, nejlépe někam daleko, aby se nemohla sama vrátit. Tahle varianta je vhodná i proto, že kuny jsou v České republice po většinu roku chráněné a likvidovat se smí jen přes zimu, respektive od listopadu do února. K chycení kuny budete potřebovat vhodnou past, kterou koupíte v hobby marketu.
Nejlepší jsou pasti s dvěma vchody, do nichž se umisťuje návnada. Tyto pasti vypadají trošku jako přepravní klece na domácí mazlíčky. A fungují velmi podobně, kuna vleze dovnitř, čímž aktivuje mechanismus pasti, který za ní zavře a zamkne dvířka. Jen pozor, aby v pasti nebyla kuna zavřená příliš dlouho, pak by mohla hlady a žízní uhynout.
Pokud ve vašem případě nepřipadá odchyt kuny v úvahu, můžete využít některou z dalších variant, například:
- Pořiďte si psa nebo kočku, další šelmy jsou pro kunu konkurencí a vaši mazlíčci pravděpodobně souboj o teritorium vyhrají
- Kupte si zvukový nebo pachový odpuzovač kun