Cracked Tomatoes From Excess Moisture Growing Vegetables Garden

Na bohatou úrodu rajčat se těší každý zahradník. S jednoduchými pravidly nikdy nepopraskají

Domácí rajčata chutnají božsky a žádná kupovaná se jim vůní a sladkostí ani trochu nepřiblíží. S pěstováním rajčat je ale spojená péče, bez které se bohaté úrody žádný zahrádkář nedočká. Někdy přes úmornou práci ale rajčata popraskají vlivem onemocnění nebo podmínek při pěstování. Jak se tomuto problému vyhnout a mít rajčata krásně hladká na povrchu? Vyzkoušejte triky zkušených pěstitelů, kteří si ví rady s mnohými neduhy!

Co způsobuje praskání rajčat

Proč najednou rajčata popraskají? Nejčastějšími důvody pro popraskání slupky na rajčatech jsou pěstební podmínky. Za potížemi může být kolísání vlhkosti půdy, často dojde k popraskání plodů při přílišném zalévání nebo po vydatném dešti, kdy kusy nasají vodu, nabobtnají a povrch popraská vlivem zvětšeného objemu. Praskliny se mohou objevit i v opačném případě, kdy rostliny nemají dostatek vláhy nebo mají nedostatek výživných látek. Rajčatům je nutné dopřát pravidelné hnojení a přiměřenou zálivku s ohledem na panující venkovní teploty.

Mohlo by vás zajímat:  Černý bez udrží organismus v rovnováze. Ve formě sladkého sirupu si ho zamilují i děti
Zdroj obrázku: Freepik

Dostatek živin a pravidelná zálivka

Pěstování rajčat je náročnější, nestačí rostlinky vysadit a počkat na úrodu. Pro bohaté výnosy je nutné dostatečně hnojit s ohledem na potřeby rajčat. Při nevhodně zvoleném složení hnojiva může taktéž dojít k poškození povrchu nebo deformacím. Hnojivo by nemělo obsahovat větší množství dusíku a mělo by zajišťovat rovnoměrné tempo růstu. Rajčata by se měla zalévat menším množstvím vody, ale pravidelně, v letním období ráno i večer. Při předpovídaném dešti je pak namístě zálivku vynechat a počkat, až se zemina vysuší.

Mohlo by vás zajímat:  Zahradu před hraboši ochrání pasti, bariéra pod plotem nebo samotné rostliny

Odvodnění nebo mulčování

V současné době je v oblibě pěstování rajčat v nádobách nebo pytlích, v tom případě se nesmí zapomenout na dostatečné odvodnění, aby kořeny nestály ve vodě. Pomůže vrstva kamenů a díry na dně. Při pěstování v záhonech se doporučuje mulčování pomocí podestýlky z kůry, pilin nebo slámy. Bezpochyby zamezí praskání plodů také jejich včasný sběr. Při přetrvávajících obtížích je pak vhodné volit odrůdy s pevnější slupkou, jako jsou Goldkrone nebo Roma.

Zdroj: https://www.espoma.com/fruits-vegetables/keep-tomatoes-from-cracking-and-splitting/
Přidat na Seznam.cz