Mírná zima a střídavé teploty zahradě neprospívají. Rostliny je třeba chránit před suchem i škůdci
Letošní zima přináší zvraty v počasí, zatímco jeden týden spadnou teploty hluboko pod nulu, další je možné vytáhnout ze skříně větrovky, protože svítí slunce a vládne příjemných 10 až 15 stupňů Celsia, což láká k procházkám v přírodě. Střední Evropa zažívá už několikátý rok za sebou nestálé, a hlavně nepředvídatelné klima, kdy se zdá, že pravidlo čtyř ročních období už neplatí. Tento trend nepřekvapuje jen lidi, ale také přírodu a zahradu, protože teplé počasí vede k předčasnému růstu pěstovaných rostlin. Jak v takovém období o zahradu pečovat?
Zima rostlinám chybí
Nemusí se tolik vytápět a prošívané péřovky se mohou uklidit do skříně. Výhod teplé zimy existuje jistě více, ale vegetace rozhodně nadšená není, protože pro svou regeneraci potřebuje vegetační klid. Během teplých dní nadto dochází k oslabování rostlin, které nemají šanci se dostatečně otužit. Ztrácejí odolnost a mrazuvzdornost, k tomu dochází k rozvoji patogenních hub. I to je důvod, proč se v tomto období doporučuje bílení ovocných stromů, aby se zabránilo jejich přílišnému zahřívání vlivem slunečních paprsků.
Více škůdců a méně plodů
Teplotní zvraty a příliš teplé klima od prosince do února bez dostatku sněhu nebo dlouhého období mrazu má na zahradu těžký dopad. Rostliny může poškodit sucho nebo dojde k jejich přehřátí. V mrazivém počasí navíc dochází k likvidaci části škůdců. Dlouhý vegetační klid vede u většiny rostlin k posílení, kdy na jaře vypučí silné a odolné pupeny, lze pak očekávat bohatou sklizeň. Vysoké teploty spolu s nedostatkem sněhových nebo dešťových srážek způsobují vysychání půdy a oslabení kořenového systému jednotlivých rostlin, proto je nutná péče.
Pozor na přehřátí
Jedním z hlavních úkolů zahradníka je dodat rostlinám vláhu, platí to zejména pro stálezelené exempláře, u kterých je dobré sledovat vlhkost substrátu. U opadavých druhů by neměl být problém se suchem tak veliký, u těch je nutné odstranit přikrytí, protože vlivem teplot je uvnitř balu dusno a vlhko, což může vést k rozvoji plísňových chorob. U některých dobře zabalených kusů může dojít k udušení a úhynu. Při nepříznivé předpovědi počasí je ale třeba rostliny opětovně přikrýt.
Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/info/late-winter-gardening-tips.htm