Méně je někdy více. Při péči o rostliny se vyplatí dodržet několik zásad
Rostliny v květináčích jsou oblíbenou dekorací, kterou si může dovolit skoro každý, kdo má k rostlinám nějaký vztah. Můžete si pořídit stálezelené nebo i kvetoucí rostliny, v každém případě je ale nutné vědět, jak se o ně starat. Zkušení pěstitelé už vědí, jak o rostliny pečovat, a také vědí, jakých chyb se mají vyvarovat, aby rostliny nezabili.
Jaké chyby patří mezi nejčastější
Rostliny potřebují především spoustu vláhy. Tu jim můžete dopřát, ale dávejte si pozor, abyste to nepřehnali. Pokud je půda v květináči suchá, je to známka toho, že rostlina potřebuje pít. Většina rostlin by se měla zalévat alespoň dvakrát týdně. Pravidlo, které je velmi důležité, tedy zní, že je dobré je vícekrát zalít než je jednou přelít.
Jak ale poznat, že rostlina potřebuje vodu? Je velmi jednoduché zapomenout na zalévání rostlin, a květina se tak může přesušit. Zalévat mladé rostliny jen jednou týdně nestačí. Pokud ale toužíte po rostlině, která je exotičtějšího původu, je nutné si nastudovat její pěstování. Většina rostlin také potřebuje dostatek světla, proto je nedávejte na stinná místa. Některé rostliny kvůli tomu nemusí správně růst a je to další chyba, kterou pěstitelé dělají.
Dávejte pozor na pravidelné hnojení
Rostliny nemají rády velké teplo, ani tmavá místa. Proto je dejte nejlépe na parapet, kde budou mít dostatek slunečního světla, ale zároveň na ně přímo nepůjdou sluneční paprsky. Teplá místa také nejsou vhodná. Problémem bývá i nadměrné hnojení. Sice si myslíte, že rostlině pomůžete, pokud jí dopřejete více hnojiva, opak je pravdou.
Funguje tu stejný postup jako u zalévání. Dopřejte rostlinkám, keřům a květinám jen tolik hnojiva, kolik potřebují. Jestli nevíte, jaké hnojivo používat, můžete se poradit v obchodě. Nedostatek kvalitního přesazení také může být důvodem, proč rostlina uhyne. Starší rostliny je nutné přesazovat každé dva roky.
Zdroj: https://bonnieplants.com/gardening/9-mistakes-new-gardeners-make-and-how-to-avoid-them/