Mák je oblíbený nejen při vánočním pečení. Díky snadným trikům nikdy nezhořkne
Hořký mák může zkazit chuť každého pokrmu, který ho obsahuje. Navíc je to velká škoda, protože se nejedná právě o nejlevnější surovinu na trhu. V období Vánoc jej hojně využíváme a mák by ve vaší kuchyni rozhodně neměl chybět. Co udělat, aby mák nezhořkl a nezkazil nám celé snažení o chutný dezert? Dnes se podíváme na osvědčené metody, které používaly již naše maminky a babičky. Není na tom nic složitého a získáte mnohem chutnější surovinu, která se skvěle hodí zejména na pečení.
Jak na to?
Mák se přidává do mnoha úžasných pokrmů pro zvýraznění chuti, ale také krásně vypadá (např. na pečivu). Při pečení koláčů, knedlíků nebo štrúdlu se bez něj jednoduše neobejdete. Před přípravou samotných pokrmů byste ale měli správně zpracovat i samotný mák. Měl by se spařit, aby ztratil hořkost a zvlhnul, což velmi usnadní jeho následné mletí. Udělat to můžete hned dvěma způsoby – ve vodě, nebo v mléce.
Správná metoda je základem k úspěchu
Mák můžete spařit ve vodě, aby ztratil nepříjemnou hořkost. Nejprve jej opláchněte studenou vodou a poté zalijte vroucí vodou v poměru 2 sklenice vody na 1 sklenici máku. Zrna vařte na mírném ohni 20 až 30 minut. Poté mák sceďte v jemném sítku a počkejte, dokud nevyteče veškerá voda. Uvidíte, že po hořkosti nebude ani památky a budete ho moci v klidu použít při pečení.
Mák můžete ale zavařit i s mlékem. Počítejte ale s tím, že se jedná o časově náročnější způsob. Na druhou stranu bude mnohem chutnější. Navíc nabobtná a bude hustější, takže jde o ideální variantu přípravy. V hrnci svařte mléko a přidejte omytý mák. Vařte dál 5 až 10 minut na mírném ohni za stálého míchání. Po uplynutí této doby sundejte misku z hořáku, zakryjte poklicí a nechte stát asi 4 hodiny, dokud mák nezdvojnásobí svůj objem. Poté dejte na síto vyložené gázou a nechte okapat. Pak můžete mák snadno přelít přes jemnější síto.
Zdroj: https://cooking.stackexchange.com/questions/63909/poppy-seeds-with-bitter-aftertaste-from-boiling