Levanduli je snadné namnožit. Vytvoří krásný živý plot i jedinečnou dekoraci
Levanduli můžete množit ze semen, zakořeněním větviček nebo také vrstvením. Další možností je nařezat si je. Pokud máte na zahradě alespoň jednu starší levanduli, můžete z ní získat sazenice. Živý plot z levandulí bude nejen skvěle vypadat, ale také si jimi můžete osázet záhon. Je to také skvělý dárek pro ty, kteří milují bylinky. Vyzkoušejte, jak je jednoduché ji přesadit a namnožit.
Co je při pěstování levandule důležité?
Levanduli jako bylinku zná každý z nás. Ne každý ale tuší, jak se má správně pěstovat. Potřebuje mít půdu se správným pH, což znamená zásaditou zeminu. Levanduli tak můžete zasypat vápnem (dolomitem) nebo používat nadrcené vaječné skořápky. Jestli budete tuto péči zanedbávat, levandule rychle zvadne a rostlina může odumřít. Dalším důležitým faktorem je správné osvětlení.
Levandule potřebuje teplé a slunné místo, protože jedině na takových místech bude správně růst. Je podstatné jí nedávat příliš mnoho vody, protože se může stát, že voda nebude dobře prosakovat. Nevhodná je také tvrdá zemina, u které byste měli dbát právě na správné pH. Levanduli si můžete vysadit již na konci dubna, až zjistíte, že má nové výhonky. Poslední řízky pak sbírejte v srpnu, aby stihly správně zakořenit a zimu přežily ve zdraví.
Připravte si substrát a můžete začít
Pro levanduli si připravte propustnou půdu. Smíchejte odkyselenou rašelinu s perlitem nebo hrubým pískem. Do této směsi pak přidejte již zmíněný dolomit nebo drcenou křídu. Do truhlíku si připravte štěrk nebo keramzit kvůli propustnosti vody. Naplňte ho do výšky 10 cm substrátem a zalijte, ještě než vložíte samotné sazenice.
Ty byste měli připravit z mladých a silných výhonků levandule. Dlouhé by měly být mezi 8 a 10 cm, odstřihněte je zahradnickými nůžkami nebo ulomte kousek od starší větvičky. Větev by v takovém případě měla být trochu dřevnatá. Pokud použijete boční výhony, levandule zakoření rychleji.
Zdroj: https://getbusygardening.com/propagate-lavender-plants/