Letní ovoce je jako stvořené pro zavařování, mražení i sušení. Klíčem je vybrat správné plody
Léto je obdobím, kdy máme dostatek čerstvého ovoce. To přímo vybízí k přípravě domácích zavařenin, díky kterým si trochu léta přeneseme i do chladnějších období. Vyvstává ale otázka, jaké ovoce vybrat a z jakého budou ty nejlepší marmelády a džemy. Některé ovoce se skvěle hodí i k prostému zamražení – patří mezi něj třeba jahody, třešně, maliny, ostružiny, borůvky, švestky, lesní jahody a rybíz.
Sušením si ovoce zachová nutriční hodnoty
Některému ovoci svědčí spíše sušení. Sušit můžeme jablka, meruňky, broskve, švestky, hrušky a jahody a vychutnávat si v zimě opravdovou vitamínovou bombu. K sušení můžete použít klasickou troubu nebo speciální elektrickou sušičku, ale jde to i na slunci. V této podobě si ovoce zachová své nutriční hodnoty.
Pokud si chcete vyrobit džem, zavařeninu nebo marmeládu, musíte vybrat to správné ovoce. Domácí zavařeniny jsou skvělou volbou na podzim a zimu, kdy už čerstvé ovoce nebývá příliš k dostání. Tím, že si je vyrobíte doma, máte zcela pod kontrolou množství cukru a celkové složení výrobku. Zavařeniny se perfektně hodí na chleba, dezerty nebo do ranní kaše.
Pravidla pro zavařování
Při přípravě domácích zavařenin se držte několika pravidel. Vybírejte pouze kvalitní ovoce, tedy takové, které nemá žádné stopy plísně nebo poškození. V žádném případě nestačí jen odříznout postiženou část, plíseň se totiž šíří po celém výrobku. Do zavařování se nechodí ani plody, které jsou lehce nahnilé. Z ovoce je třeba odstranit semena a pecky a ovoce musí být omyté a osušené.
Nejlepší želírovací schopnosti má ovoce s velkým množstvím pektinu, tedy jablka, rybíz a angrešt. Do jiného ovoce je třeba přidat látky, které zlepší konzistenci zavařenin. Na tekutější zavařeniny se hodí švestky a meruňky, šťávu připravíte z třešní, malin, jahod, rybízu a jablek. Zavařené ovoce lze skladovat až rok na suchém a chladném místě. Každou sklenici opatřete datem přípravy.
Zdroj: https://www.instructables.com/Canning-Fruit/