Lázeň oživí pokojové rostliny, lze ji využít i pro dodání hnojiva
Pěstování pokojových rostlin a květin zažilo v dobách koronavirových restrikcí prudký nárůst. Lidé se péčí o květiny odreagovávali a do určité míry jim nový koníček psychicky pomohl i s překonáním nejtruchlivější doby během lockdownu. Jenomže pokojové rostliny vesměs nežijí jen jednu sezonu, a tak má dnes mnoho lidí doma květináče s květinami, kterým se moc nedaří. Na péči o ně není tolik chuti ani vůle jako v dobách, které jakýmkoli koníčkům mimo domov nepřály. Květinám přitom přijdou k duhu i takové maličkosti, jako je vodní lázeň.
Pro většinu druhů
V prvé řadě je třeba říci, že nejde o metodu univerzální. Existují stovky druhů rostlin, které se v našich podmínkách doma běžně pěstují. A kromě nich tisíce těch hodně netradičních. Asi nepřekvapí, že třeba drtivé většině kaktusů vodní lázeň neprospěje, naopak je můžete i utopit. Pro většinu druhů však jde o pozitivní kúru. Máte-li rostliny původně ze subtropického nebo mírného pásu, případně z vlhkých tropů, pravděpodobně se jim bude lázeň líbit.
Příprava lázně
Základem vodní lázně je pochopitelně voda. Nejlépe dešťová, ale použít můžete i kohoutkovou, kterou je však vhodné nejprve převařit, aby se z ní odpařil chlor. Vodu nechte odstát na pokojovou teplotu a přelijte ji do větší nádoby, třeba škopku nebo kýble. Květinu v květináči s drenážními otvory do lázně ponořte tak, aby voda netekla vrchem. Květináč nechte ponořený několik minut, aby zemina vodu nasákla, a pak jej vyjměte. Pokračujte s další rostlinou.
Lázeň s domácím hnojivem
Ještě lépe uděláte, pokud do lázně přidáte vhodné hnojivo, třeba domácí. Snadno jej připravíte z kuchyňských zbytků, jako jsou slupky od brambor, kávový lógr nebo banánové slupky. Ty obsahují řadu důležitých látek, které rostliny potřebují. Pro výrobu hnojiva je dobré nechat tyto suroviny ve vodě několik dní louhovat, než roztok využijete jako základ pro vodní lázeň.
Zdroj: https://myplantin.com/blog/how-to-water-indoor-plants-properly