Green Tropical Monstera Plants Toilet Table Light Airy Interior Room

Kroucení listů monstery ukazuje na nedostatek vlhkosti ve vzduchu i v substrátu

Kdo by nemiloval monsteru pro její překrásné a zajímavě vykrajované listy. Právě pro svůj vzhled patří mezi nejpopulárnější pokojovky, protože je živoucí dekorací interiéru. Bývá zajímavým doplňkem v obývacím pokoji nebo v ložnici, kde přirozeně čistí vzduch od nebezpečných látek. Je nenáročná, přesto vyžaduje někdy pozornost, zejména ve chvílích, kdy se začnou nezvykle kroutit její listy. To je známka toho, že má monstera potíže, které je nutné okamžitě vyřešit.

Majestátní kráska z Mexika

Monstera patří mezi áronovité rostliny, které se vyskytují v Jižní a Střední Americe, zejména v Mexiku, ale jsou přítomné v lesním pásu až po Panamu. Existuje více než padesát různých druhů, přičemž v tuzemsku je nejoblíbenější odrůda s charakteristickými listy ve tvaru srdce s vykrojenými částmi, které jsou temně zelené a lehce kožovité. U starších exemplářů se objevují prohlubně a vzdušné kořeny. Pro svůj růst potřebuje dostatek prostoru, protože dorůstá do výšky až 250 centimetrů.

Mohlo by vás zajímat:  Některé pokojové rostliny jsou milovnice světla, jiné holdují stínu. Rozveselí tak každý kout
Zdroj obrázku: Freepik

Kroucení listů značí potíže

Monstera pochází z tropických oblastí, proto při nízké vlhkosti substrátu se začínají její listy kroutit. Bývá tomu nejčastěji po spuštění topné sezóny, kdy sálající radiátory vysušují vzduch v interiéru, ale též zeminu v květníku. Monstera má přirozeně ráda teplo, ale rovněž vlhko, proto se v tento čas musí myslet na zálivku a rosení. Optimálně se rosí listy měkkou vodou o pokojové teplotě dvakrát týdně. Před použitím rozprašovače se musí listy monstery očistit pomocí namočeného hadříku nebo mokré houbičky od prachu.

Mohlo by vás zajímat:  Pročistit vzduch doma zvládnou krásné rostliny, které navíc nevyžadují velkou péči

Při přemokření žloutne

Zálivku je třeba dávkovat na základě kontroly vlhkosti substrátu, běžně se zalévá jednou týdně od jara do podzimu, v zimě pak jednou za dva týdny. Větší množství vody může vést ke žloutnutí nebo přímo hnědnutí či k odpadávání listů. Pro zajištění dostatku živin se doporučuje v hlavní sezóně monsteru hnojit. Za špatným stavem monstery může být též její nevhodné umístění, nesnáší totiž přímé sluneční paprsky a průvan. Škodí jí současně výrazné výkyvy teplot, proto je dobré jí dopřát místo dále od okna a zajistit jí teploty okolo 23 stupňů Celsia v létě a 15 stupňů Celsia v zimě, při vyšších teplotách v interiéru v zimě se pak nesmí zapomínat na rosení.

Zdroj: https://www.thesill.com/blog/how-to-care-for-monstera-monstera-deliciosa
Přidat na Seznam.cz