Krmítko není náhrada za odpadkový koš, zbytky lidského jídla mohou ptáky ohrožovat na životě
Mezi stálé obyvatele zahrad patří spousta ptáků, kteří nám kromě jiného pomáhají v boji proti nechtěným škůdcům. Veselým bonusem je jejich neustálé hravé štěbetání. Pro někoho jejich zpěv možná představuje příjemný ranní budíček. Víte, co jim dopřát během náročné a dlouhé zimy?
Zahrada ptačích snů
Začneme rostlinami, které by neměly chybět na zahradě žádného milovníka ptactva či amatérského ornitologa. Husté větve poskytují ptákům úkryt a vhodně zvolené rostliny jim zároveň nabízejí potravu. Odborníci doporučují zasadit do zahrady borovici, smrk, jedli, modřín nebo ptačí zob. Ideální formou jsou skupiny keřů či stromů, případně živý plot.
Ptáci se živí jak plody živých rostlin, tak i sušenými semeny. Nepohrdnou rakytníkem, dřišťálem, jeřabinou, bezinkou, třešní, tisem, hlohem, zmíněným ptačím zobem nebo kalinou. Dalšími oblíbenými ptačími plody jsou semena slunečnice, lískové oříšky, řebříček nebo kokoška.
Krmítko místo televize
Během dlouhé zimy ptákům nestačí plody, které se v přírodě běžně vyskytují. Půda je zmrzlá, zasněžená krajina neposkytuje tolik stravy. Když jim na zahradě postavíte krmítko, o dost jim zjednodušíte pátrání po potravě. Jako bonus vás čeká krásná podívaná.
Ačkoli se najdou i kritici krmení ptactva, vzhledem k tomu, že ptačí populaci vytlačujeme důsledkem nešetrné lidské činnosti, měli bychom najít kompromis. Důležité je krmit ptáky s rozmyslem a bezpečně, abychom jim místo pomoci spíše neublížili. Řiďte se základními pravidly:
- ke krmítku by se neměly dostat kočky
- zvolte klidné místo za větrem
- čas od času krmítko vyčistěte od zatuchlé choroby a případných parazitů
- kromě jídla přidejte i vodu
Nejdůležitější poučkou je nekrmit ptactvo lidskou potravou a zbytky z domácnosti. Zvolte zmíněná semena, zrní nebo sušené ovoce. Složení ptačího zobu může být celkem rozmanité. Součástí by měly být suroviny s vysokým obsahem tuku – nabídněte jim třeba lůj. Starší potraviny z krmítka včas vyhoďte.