Snail 1441138 1920

Křemelina ochrání rostliny i plody na zahradě před škůdci. Funguje proti mšicím i slimákům

Vášniví zahradníci vědí, že největší noční můrou jsou škůdci napadající plodiny. Chemické přípravky používané k boji proti nim obvykle mají dopad na životní prostředí. Můžete je ale nahradit křemelinou, přírodním přípravkem na ochranu rostlin.

Co je to křemelina?

Jde o minerál skládající se ze zkamenělých skořápek jednobuněčných řas, tedy organismů, které žily v prehistorických dobách. Postupem času začaly skořápky klesat na dno oceánů a jezer a vytvářet bohaté fosilní vrstvy. Probíhaly v nich procesy biomineralizace oxidu křemičitého. Hornina křemelina, nazývaná také diatomit, je tepelně zpracovávána a poté ji tvoří 85 až 95 % křemíku. Má formu bílého nebo slabě nažloutlého měkkého a lehkého prášku. Ve své čisté formě se používá především v zahradnictví. Diatomit je 100% přírodní ekologická hornina. Využívá se nejenom jako hnojivo, ale zvyšuje také odolnost rostlin vůči určitým druhům škůdců a chorob.

Mohlo by vás zajímat:  Postarejte se o své rostliny i během dovolené. Inspirujte se zajímavými nápady na zavlažování
Zdroj obrázku: Freepik

Účinná zbraň proti škůdcům

Mikroskopické a extrémně ostré hrany křemeliny způsobují vnější poškození jemných krovek těl některých druhů hmyzu a jiných škůdců. Dojde tak k jejich vysychání a umírání. Zvláště citlivé na diatomit jsou vejce, larvy a dospělí jedinci škůdců, kteří v procesu vývoje nevytvořili krunýř. Vysoce absorpční křemelina vysušuje vajíčka a vyvíjející se larvy hmyzu, což jim brání v aktivní reprodukci a dalším růstu. Je možné křemelinou poprášit listy na ochranu proti mšicím, roztočům, plžům a jiným škůdcům včetně klíšťat. Aplikace křemeliny se může kombinovat s olejovými postřiky rostlin a silikonovými přípravky. Dá se nanášet od začátku setí až do konce vegetace. Nejlepší je použít ji jednou za měsíc, a to ráno nebo večer postřikem nebo přímým kropením. Po výsevu se stříká na půdu a mladé sazenice proti škůdcům. Když je čas sklizně, nemusíme se starat o nahromaděné zbytky křemeliny. Před konzumací stačí opláchnout zeleninu a ovoce pod tekoucí vodou.

Zdroj: https://blog.epminerals.com/10-reasons-to-use-diatomaceous-earth-in-the-garden
Přidat na Seznam.cz