Close Up Close Up Green Nettles Summer Season

Kopřivové hnojivo je přírodní pomocí nejen pro pěstovanou zeleninu

Čím potěšit zahrádku? Správným hnojivem! Jak jej vybrat? Rozhodně není třeba hledat v hobbymarketech nebo v zahradnických centrech, kde se prodávají různé přípravky od nesčetně firem. Stojí nemalé peníze, k tomu často obsahují chemické sloučeniny a agresivní látky, které zamořují půdu a spodní vody. Mnohem vhodnější alternativou jsou přírodní hnojiva, která navíc nestojí nic a může si je každý připravit doma. Stačí kbelík a vydat se na sběr kopřiv.

Kopřiva je užitečná

Kejda nebo hnůj z kopřiv je podle zkušených zahradníků nejlepším hnojivem, které se může poskytnout zahradním rostlinám, zejména zelenině jako rajčatům a okurkám. Přitom se vyrábí z kopřiv, které by v lepším případě skončily na kompostu, protože se považují za plevel. Nejenže nejsou obyčejným býlím, ale jsou také užitečnými bylinami. Poradí si v rámci lidového léčitelství s mnoha neduhy, především při trávicích potížích, při zánětech močového měchýře, při onemocnění jater, ledvin či žlučníku, k tomu uleví při alergiích nebo stresu.

Mohlo by vás zajímat:  Vlastní petržel lze vypěstovat i doma za oknem. Bude tak čerstvá vždy po ruce
Zdroj obrázku: Freepik

Kopřivová kejda jako hnojivo

Bylina, která se často laikům jeví jako plevel, obsahuje účinné látky, k tomu vitamíny a minerály, zejména dusík, fosfor, hořčík, železo nebo vápník. Tedy prvky, které pomáhají rostlinám ke zdravému růstu a vývoji a posilují kořenový systém. To není ale vše, uvedené minerály potřebuje rostlina k bujnému kvetení a plodování, proto se kopřivová kejda doporučuje používat k rajčatům nebo okurkám. Při pravidelném používání nadto chrání zeleň před útoky nebezpečných škůdců.

Jak používat kopřivovou jíchu

Kopřivová jícha, jak se také tomuto hnojivu přezdívá, se aplikuje při zalévání. Kilogram nasekaných listů a stonků jarních kopřiv se zalije deseti litry vody a nádoba se nechá odstát dva týdny. Pěna signalizuje, že hnojivo ještě není připravené k použití. Jednou denně se směs zamíchá. Poté se musí přelít přes sítko a dostatečně zředit vodou. Roztok se používá jako zálivka jednou za čtrnáct dní nebo pravidelně namísto postřiku pro ochranu rostlin před škůdci a plísněmi.

Zdroj: https://www.moulton.ac.uk/about/latest-news/how-to-make-nettle-tea-fertiliser
Přidat na Seznam.cz