Vratic1

Klíště se nevyhýbá ani zahradám. Díky jediné bylince od něj bude pokoj

S příchodem teplejších dní se zvyšuje také možnost, že narazíte na různý hmyz. Mezi jeden z nejnepříjemnějších určitě patří klíště. Chraňte se před ním pomocí přírodní síly v podobě jedné rostliny, která klíšťata přirozeně odpuzuje.

Vsaďte na sílu přírody

Rostlinka, o které hovoříme, nese zažitý název vratič. Patří do skupiny rostlin Asteraceae, se kterými se můžeme setkat v Evropě, ale i v některých regionech Asie. Je to vysoce toxická rostlina, která se používá jak v bylinné medicíně, tak v některých receptech. Nejvíce oceňovanou vlastností této rostliny však je fakt, že působí jako silný repelent proti klíšťatům.

Mohlo by vás zajímat:  Živý plot nabízí nespočet variant, jeho vzhled lze přizpůsobit každé zahradě

Snadno ji můžete rozpoznat podle žlutých květů, které rostou od července do srpna. Tato rostlina se řadí mezi plevel, protože je velmi nenáročná a daří se jí skoro všude. Vyhovují jí prakticky všechny druhy půdy a nevadí jí ani náročné povětrnostní podmínky. Vratič zvládne dokonce i mrazy. Setkat se s ním můžeme také jako s rostlinou, která roste volně při cestách, loukách a také městských parcích.

Zdroj obrázku: Freepik

Repelent můžete pěstovat i doma

Tuto rostlinu si můžete vypěstovat také na vaší zahradě. Její semínka lze koupit skoro ve všech zahradnictvích. Pokud nechcete kupovat semínka, můžete jednoduše již vyrostlou rostlinu rozdělit na menší části a přesadit. Takto budete mít prostředek pro boj s klíšťaty stále po ruce. Semínka zasaďte brzy na jaře. Už za pár měsíců se budete moci těšit z jejích prvních lístků. Rostlinka je velmi soběstačná, takže jí nemusíte věnovat skoro žádnou péči.

Mohlo by vás zajímat:  Proměňte svou zahradu v prostor, ve kterém bude radost trávit čas

Má odpuzující účinek i na další hmyz, pavouky, komáry a mouchy. Můžete ji také vysušit a využít jako dekoraci. S jinými sušenými květinami bude ve váze pěknou ozdobou na stůl. Zkuste naplnit lněný sáček sušenými stonky a listy a zavěste jej do vaší skříně. Bude působit jako odpuzovač proti molům, kteří by mohli na vašem oblečení nadělat škody. Nezapomínejte však, že jde o toxickou rostlinu, takže dávejte pozor, aby s ní děti a zvířata nepřišly do kontaktu.

Zdroj: https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-686/tansy
Přidat na Seznam.cz