Close Up Picture Hand Holding Planting Seed Plant

Klimatická změna a extrémní počasí přináší nové výzvy pro zahradničení

Zahradničení bylo vždy harmonickým tancem mezi lidmi a životním prostředím, když sázíme, pěstujeme a sklízíme plody svého úsilí. V posledních letech však roste pocit nejistoty kvůli extrémním změnám počasí. Klimatické změny narušují tradiční zahradnické postupy a zahradníci na celém světě čelí novým výzvám, když se pokoušejí přizpůsobit se měnícímu se klimatu.

Nejistota v zahradničení

Dopady změny klimatu se neomezují pouze na rostoucí globální teploty; projevují se také ve formě nevyzpytatelných povětrnostních vzorců, včetně extrémních veder, sucha, vydatných srážek a silných bouří. V důsledku toho se zahradničení stalo nepředvídatelnějším úkolem. Zde jsou některé z nejistot, kterým zahradníci čelí:

  • Nepředvídatelná vegetační období: Tradiční výsadbové kalendáře jsou stále méně spolehlivé. Jaro může přijít brzy nebo pozdě a data mrazů již nelze předvídat, takže je obtížné určit ideální čas pro zahájení výsevu semen.
  • Hospodaření s vodou: Častější a déletrvající sucha v kombinaci s intenzivními srážkami způsobují potíže při řízení zavlažování zahrady. Zahradníci musí přizpůsobit své zavlažovací plány tak, aby vyhovovaly jak odolnosti vůči suchu, tak prevenci záplav.
  • Tlak škůdců a nemocí: Teplejší a mírnější zimy umožňují škůdcům a chorobám přežít a prosperovat po celý rok. To znamená, že zahradníci musí vyvinout nové strategie ochrany proti škůdcům a být ostražití při monitorování svých zahrad.
  • Výběr rostlin: Některé rostliny, které byly kdysi vhodné pro konkrétní regiony, již nemusí prosperovat kvůli měnícím se klimatickým podmínkám. Zahradníci musí zvážit alternativní výběr rostlin, které lépe odolávají novému prostředí.
Mohlo by vás zajímat:  Co je to žížalí čaj, čeho se dělá a jak přesně může prospět vaší zahradě
Portrait Woman Gardening
Zdroj obrázku: Freepik

Přizpůsobení se extrémním změnám počasí

I když se zahradničení ve stínu klimatických změn může zdát skličující, existuje několik strategií, které mohou zahradníci použít, aby se přizpůsobili a prosperovali v této nové realitě:

  • Používejte dešťové sudy, kapkové zavlažovací systémy a mulčování, abyste šetřili vodou.
  • Zvolte si odrůdy rostlin, které jsou známé svou odolností vůči extrémním povětrnostním podmínkám. Tyto odrůdy se mohou lépe přizpůsobit měnícímu se klimatu.
  • Zůstaňte informováni o místním počasí a buďte připraveni chránit svou zahradu, když se předpovídají extrémní podmínky.Adaptace je neustálý proces. Zahradnictví v měnícím se klimatu vyžaduje ochotu experimentovat a poučit se z úspěchů i neúspěchů.
  • Připojte se nebo přispějte k programům komunitního zahradničení, místním snahám o ochranu přírody nebo skupinám na ochranu klimatu.
Zdroj: https://www.rhs.org.uk/garden-inspiration/get-gardening/climate-change-garden
Přidat na Seznam.cz