Roll Aluminum Foil Isolated White Background

Každý ho má doma, přitom s sebou nese obrovská rizika. Zbavte se alobalu ještě dnes

Zabalit sendviče nebo svačinu do hliníkové fólie je velmi jednoduchý a pohodlný způsob, jak si vzít jídlo s sebou do školy nebo do práce. Ukazuje se však, že tato forma skladování potravin není zrovna zdraví prospěšná, a to navzdory tomu, že ji praktikuje mnoho lidí. Proč je lepší se alobalu nadobro vzdát?

Problematický hliník

Naprostá většina takových fólií obsahuje hliník. Tento chemický prvek může být pro tělo škodlivý, zvláště pokud překročíme jeho stanovenou dávku. Hliník se z těla odstraňuje močením, ale lidé s onemocněním ledvin s tím mohou mít problém. Příliš vysoká koncentrace hliníku v těle může vést k mnoha vážným onemocněním, v poslední době se hojně hovoří zejména o Alzheimerově chorobě. Rizikem bohužel je, že při tomto skladování potravin proniká hliník do potravin a následně i do těla.

Mohlo by vás zajímat:  Tyhle kombinace na talíř nepatří. Oblíbené spojení ingrediencí může vést k vážným zdravotním potížím
Zdroj obrázku: Freepik

Balení do alobalu se vyhněte

Rozhodně se vyhněte balení kyselých potravin do alobalu. Kyselé prostředí v reakci s hliníkem produkuje velmi škodlivé soli hliníku. Do alobalu proto nikdy nepatří jablka, rajčata, citrusové plody ani podobně kyselé pokrmy. Stejně tak by se v hliníku neměly skladovat potraviny s vysokým obsahem koření. Proto je rozhodně lepším řešením zabalit jídlo do snídaňového papíru nebo jej ukládat ve speciálních dózách.

Hliník v těle

Hliník je často zmiňován i v souvislosti s rakovinou prsu. Může se jednat o jednu z toxických látek, které se shromažďují v lymfatickém systému a narušují pak jeho funkce. Hliník je hojně obsažen také v kosmetice, konkrétně v antiperspirantech a deodorantech. Proto není radno zvyšovat jeho příjem prostřednictvím alobalu, pokud to není nezbytně nutné. Bezpečně lze alobal použít například k zakrytí pekáče během pečení v troubě. Pak je kontaminace škodlivým prvkem zcela minimální a není se třeba obávat nějakých negativních následků na naše zdraví.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/aluminum-foil-cooking
Přidat na Seznam.cz