Ježek na zahradě je spojenec proti nepříjemným škůdcům
Každý zahrádkář ví, jak demotivující je, když se po celý rok snaží udržovat rostliny v co největším blahobytu jen proto, aby je poté napadl škůdce, jako je housenka, slimák či hraboš. Spousta měsíců práce pak přijde vniveč. Boj s podobnými tvory navíc dokáže být náročný jak časově, tak i finančně. Proč ale nezkusit využít přirozeného nepřítele těchto parazitů?
Ježek jako ochranář našeho pozemku
Ježek je živočich, který je všežravý. To znamená, že spořádá jak housenky, hlemýždě, malé hlodavce, tak i ovoce či zeleninu. Je to tvor hlavně noční. Bohužel se ale vyskytuje čím dál méně, protože mu ubývá přirozeného prostředí, ve kterém se cítí dobře. Pokud jste ale ježka v okolí zahlédli, je dost možné, že bude hledat úkryt i u vás na zahradě. Přece jen je to pro něj oáza snadno dostupné potravy.
Potrava jako klíč k ježčímu srdci
Je samozřejmé, že ježka bude nejvíce zajímat potrava. Pokud ho ale chcete krmit, dávejte si pozor na to, čím. V prvé řadě je důležité, aby byla potrava naprosto bez přidané soli. Spousta lidí tak doporučuje například nesolené potraviny pro děti. Z věcí, co máme doma, ale můžeme použít třeba syrové maso nebo uvařené droby, jako jsou slepičí srdce. Ty je ale po uvaření ještě dobré nastrouhat. Jak bylo řečeno, ježek neodmítne ani vegetariánskou stravu. Můžete mu tak nachystat třeba hrozny. Počítejte ale s tím, že je možné, že se potravy ujme jiné zvíře na zahradě. Můžete si tak vyrobit improvizované zastřešené krmítko pomocí prkna a cihel.
Rozhodně ale nezapomínejte ani na vodu. Ta je pro ježky klíčová. Zkuste ji umístit do misky nebo stojánku, který nebude nijak vysoký, aby byl ježkům dobře přístupný.
Nezapomínejte ani na úkryt. Ten zajistí, že u váš ježci vydrží. Nejraději mají porost plný keřů, jako jsou například ostružiní či maliníky. V těchto oblastech byste také měli vynechat sekání trávy.
Zdroj: https://www.rspca.org.uk/adviceandwelfare/wildlife/hedgehogs/garden