Ježek je na zahradě spojenec, který pomůže se škůdci
Malé děti ježky milují, a nejen proto, že se pravidelně objevují coby kladné postavy v různých pohádkách a večerníčcích. Dospělí ale vědí, že ježci přenáší spoustu nemocí, a tak máme sklon se jim vyhýbat. Což je samozřejmě dobře, stále ještě jde o divoké zvíře, které bychom se neměli snažit ochočit, abychom mu neublížili. Ostatně, ježci skutečně přenáší nemoci, kterými mohou nakazit i člověka. Ale pokud se nějaký objeví na vaší zahradě, zapomeňte na pořizování pastí nebo dumání nad tím, jak ježka vyhnat. Jeho přítomnost je totiž přínosná.
Noční žrout
Kromě toho na něj přes den nenarazíte, ježci jsou noční tvorové a aktivní jsou až dlouho po setmění. Za normálních okolností tak spíše ježčí přítomnost poznáte podle různých stop, které na zahradě zanechá, než že byste se s ním skutečně střetli. Ježci jsou docela nenasytní, dospělý jedinec potřebuje asi 150 gramů potravy, což je asi šestina jeho hmotnosti. A jako všežravec si moc rád pochutná na různých zahradních škůdcích, jako jsou žížaly nebo hmyz.
Ježky nepřikrmujte
Přesto byste ježky neměli přikrmovat, i kdyby vás vaše děti prosily sebevíc. V tom lepším případě byste srazili jejich apetit, takže by se jim nechtělo lovit výše zmíněné škůdce. Ale pravděpodobněji byste ježkovi jen ublížili. Třeba mléko nebo kousky chleba, které ježkům lidé při takové příležitosti běžně připravují, totiž sice ježek s chutí zhltne, odnese si z nich však jen břichabol a žaludeční potíže. V krajním případě může i pojít.
Chrání před hlodavci
Přítomnost ježka na zahradě bude možná přivádět k šílenství vašeho psa, který ježka samozřejmě cítí. Ale ucítí jej také rejsci, hraboši a další hlodavci, o které pravděpodobně nestojíte. Na zahradu, kterou okupuje ježek, se těmto vetřelcům příliš nechce. A protože jsou často podobně jako ježek aktivní hlavně v noci, je ježčí přítomnost docela solidní ochranou před těmito hlodavci.
Zdroj: https://www.rspca.org.uk/adviceandwelfare/wildlife/hedgehogs/garden